Δεν έμεινε αήττητη ομάδα στον όμιλο αυτόν κάτι που δείχνει τον βαθμό δυσκολίας που έχει αλλά ταυτόχρονα τον κάνει συναρπαστικό.

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ το ενδιαφέρον στην κορυφή και στην ΚΑΒΑΛΑ.......

Τρία  πολύ σπουδαία παιχνίδια κορυφής καθοριστικά για την συνέχεια έχει το αγωνιστικό πρόγραμμα στις 13/11/2016.  Αλλά και στην βάση υπάρχει εντονότατο ενδιαφέρον. Και τέλος το τοπικό παιχνίδι της ΚΑΒΑΛΑΣ  που θα δώσει άλλο χρώμα .

ΣΥΚΙΕΣ-ΙΚΑΡΟΙ
Και οι δύο είναι στην κορυφή με 10 βαθμούς και 5-0 στις νίκες . Την Κυριακή ένας από τους δύο θα υποχωρήσει στην δεύτερη θέση με τον νικητή να παίρνει κεφάλι στην κορυφή.
Και οι δύο είναι φυσικό να θέλουν την νίκη με την ζυγαριά λόγω έδρας να γέρνει για την ομάδα της Θεσ/νίκης. Αλλά τέτοια παιχνίδια είναι ανοιχτά από κάθε άποψη. Οι  ΙΚΑΡΟΙ μέχρι τώρα δείχνουν ξεκάθαρα ότι θέλουν άνοδο.

Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2016

ΑΝΔΡΩΝ 12-13/11/2016

Όλο  το ενδιαφέρον είναι στον δεύτερο όμιλο μιας και δεν υπάρχει αήττητη ομάδα . Στον πρώτο όμιλο ξέρουμε τον πρώτο και τον δεύτερο και ψάχνουμε τους άλλους δύο για την τετράδα.

1ος  ΟΜΙΛΟΣ

ΩραΓήπεδοΑγώνας
12/11/20165:00:ΓΕΩΡΓΙΑΝΗΣΠΑΓΓΑΙΟ ΠΓΣ -  ΓΣΕ
13/11/20165:00:ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΡΟΥΠΕΛ
12/11/20165:00:ΣΕΡΡΩΝ/ΟΜΟΝΟΙΑΣΑ Ο ΣΕΡΡΩΝ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ
12/11/20165:00:ΔΡΑΜΑΣ/ΔΓΑΤΙΤΑΝΕΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ.
12/11/20163:00:ΔΡΑΜΑΣ/ΔΓΑΔΟΞΑΤΟ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
13/11/20165:00:ΔΡΑΜΑΣ/ΚΡΑΧΤΙΔΗΑΠΟΛΛΩΝ  - ΔΟΞΑ

2ος  ΟΜΙΛΟΣ

Πιο δυνατό παιχνίδι ανάμεσα  στον ΛΕΥΚΙΠΠΟ και την ΘΥΕΛΛΑ .
Παιχνίδι με την δική του ιδιαιτερότητα ανάμεσα στην ΦΙΛΙΑ και  τον ΑΡΙΩΝΑ.
Ερωτηματικό στο τι μπορεί να κάνει ο ΕΘΝΙΚΟΣ που υποδέχεται το ΔΗΜΟΚΡΊΤΕΙΟ .
Ο ΑΙΑΣ φαίνεται να μην έχει πρόβλημα με την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ.
Δύο τοπικές μονομαχίες Καβάλα και Έβρος και κλείνει η αγωνιστική.

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ 6/11/2016

Που πονάει ο ΑΣΤΕΡΑΣ  και που έχει  πλεονέκτημα  η ΑΕΚ ?
Αναμφίβολα  στους ψηλούς.
Η ΑΕΚ  με έναν καταπληκτικό ΛΕΧΟΥΔΗ καθάρισε την μπουγάδα την ίδια στιγμή που οι περιφερειακοί παίκτες έπεσαν πάνω στον ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ και τον περιόρισαν πάρα πολύ. Δυνατό παιχνίδι πολύ καλό  θεαμα με την νίκη να πηγαίνει στην ΑΕΚ  που έχει πιο πλούσιο ροστερ  αλλά τις εντυπώσεις να τις κερδίζουν οι μικροί του ΑΣΤΕΡΑ.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΣΑΝΤΑ την πρώτη της στο πρωταθλημα απέναντι στον ΓΑΣ . Και εδώ κριτήριο καθοριστικό της νίκης ήταν ο  τραυματισμός του ΧΑΛΙΛ από την αρχή του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να χάσει το πλεονέκτημα η ομάδα του ΛΕΜΟΝΙΔΗ. Χαμηλό σκορ αμυντικό καθαρά.
Ο  ΖΕΦΥΡΟΣ  έδειξε δόντια απέναντι στον ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΌ.
ΣΥΚΙΕΣ , ΙΚΑΡΟΙ , ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ και  ΟΡΦΕΑΣ  πέτυχαν σπουδαίες νίκες.

ΖΕΦΥΡΟΣ.ΙΚΑΡΟΙ και  ΣΥΚΙΕΣ  είναι πρώτοι και αήττητοι.
Αλλά την επόμενη αγωνιστική έχει σπουδαία παιχνίδια με πρώτο το ΣΥΚΙΕΣ-ΙΚΑΡΟΙ και  ΟΡΦΕΑΣ-ΖΕΦΥΡΟΣ.

ΕΠΟΜΕΝΗ  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μακεδονικός – ΑΕ Κομοτηνής Αστέρας Καβάλας – Αγ. Βαρβάρα ΓΑΣ Κομοτηνή – Χαλκηδόνα ΠΚ Νεάπολης – Μαντουλίδης Παναθλητικός – Ικαροι Σερρών Ιωνικός Ιωνίας- Ν. Μουδανιά Ορφέας Ν. Σκοπού – Ζέφυρος 02

Β΄ΕΘΝΙΚΗ 6/11/2016

Έκανε το 3-3  η ΑΣΠΙΔΑ  μετά το καταστροφικό ξεκίνημα 0-3  και σίγουρα η ψυχολογία είναι στα πάνω της. Παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσει με κάθε τρόπο και το έκανε αν και λίγο έλλειψε να κάνει καρδιακούς τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Καθοριστικός παράγοντας η εξαίρετη απόδοση του Γρούδου Δούκα τόσο με την ενέργεια που έβγαλε όσο και με τους καθοριστικούς πόντους που πέτυχε.

Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας 78-65
Πολύγυρος – Πιερικός Αρχέλαος 67-72
Πευκοχώρι – Καστοριά 69-58
ΚΣ Γέφυρας – Ερμής Αγιάς 91-81
Αίας Ευόσμου – Χαρίλαος Τρικούπης 56-64
Ερμής Λαγκαδά – ΧΑΝΘ 70-65 (παρ), 55-55 (κ.αγ)
Ανατόλια – Καρδίτσα 64-61
Ασπίδα Ξάνθης – Στρατώνι 71-64

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΑΙΚΤΏΝ

Σχολιασμός παιχνιδιού από το σαιτ της ΑΣΠΙΔΑΣ.

ΤΡΙΤΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΜΕ ΣΤΡΑΤΩΝΙ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ
Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ανδρική μας ομάδα στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Β΄ εθνικής κατηγορίας κερδίζοντας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι το Στρατώνι με 71-64.
Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο 16-6 και 19-11 για να μειώσει ο Ασημάκης με τρίποντο στην λήξη του δεκαλέπτου 14-19.

Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2016

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΣΠΙΔΑ -ΑΡΧΕΛΑΟΣ

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ: 55 - 46

Δεκάλεπτα: 19-15, 25-26, 38-36, 55-46

Διαιτητές: Γιαννούλης Στ.-Λάλλα

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καρακώστα 8, Καραλίδου Σ. 15(2), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου 6, Παπαχρυσοβέργη 5, Καραλή 4, Σαρβάνη, Σουλιώτη 5, Μαμαλίγκατζη 12(2), Καραλίδου Β., Σαμαρά, Γκιρκίζα.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ(Τσιρογιάννη): ΠουρσανίδουΔαβιτίδου 4(1), Ζουγκουρίδου 10(1), Φλώρου 8, Γκοτζαμάνη 2, Παπανικολάου 6(2), Μπαγκλαρίδου 2, Μαλεζά, Κωτούλα 14.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ   ΕΔΩ

Δελτίου τύπου ΑΡΧΕΛΑΟΣ
Την ήττα γνώρισε η ομάδα Γυναικών του Πιερικού Αρχέλαου, στην Ξάνθη, από την Ασπίδα, με 55-46, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.
Τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη ήταν για μία ακόμα φορά μαχητικά, ήταν μέσα στον αγώνα για κάτι περισσότερο από τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέλος δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Η Ασπίδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15.
Στη δεύτερη περίοδο ο Πιερικός Αρχέλαος βελτιώσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία, ανάγκασε τις παίκτριες της Ασπίδας να υποπέσουν σε αρκετά λάθη και τις οδήγησε σε κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα της Κατερίνης να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με έναν πόντο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ασπίδα να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά με 38-36.
Στην τελευταία περίοδο η Ασπίδα ήταν καλύτερη και πιο ψύχραιμη, έπαιξε πολύ καλή άμυνα -απέναντι στην οποία δεν κατάφερε η φιλοξενούμενη να βρει τις απαιτούμενες λύσεις.
Από την ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου ξεχώρισαν οι Ευγενία Κωτούλα και Δώρα Ζουγκουρίδου
Επόμενος αντίπαλος ο Απόλλων Καλαμαριάς την ερχόμενη Κυριακή, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ -  ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ  62-36
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ - ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ  28-27(20΄), 44-40(30΄), 50-44(36΄), 61-52(τελικό)
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ -  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 37-63

Η βαθμολογία

1) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ                8              263-166                97
2) ΗΡΑΚΛΗΣ                                      8              253-176                77
3) ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ           7              219-173                46
4) ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ                                  7              173-136                37
5) ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ                     6              211-216                -5
6) ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ                       6              186-198                -12
7) ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ          6              190-203                -13
8) ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ                            5              199-203                -4
9) ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ                   5              201-215                -14
10) ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ                   5              179-222                -43
11) ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ               5              187-241                -54
12) ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ                              3              100-212                -112