ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ: 55 - 46

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καρακώστα 8, Καραλίδου Σ. 15(2), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου 6, Παπαχρυσοβέργη 5, Καραλή 4, Σαρβάνη, Σουλιώτη 5, Μαμαλίγκατζη 12(2), Καραλίδου Β., Σαμαρά, Γκιρκίζα.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ(Τσιρογιάννη): ΠουρσανίδουΔαβιτίδου 4(1), Ζουγκουρίδου 10(1), Φλώρου 8, Γκοτζαμάνη 2, Παπανικολάου 6(2), Μπαγκλαρίδου 2, Μαλεζά, Κωτούλα 14.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ   ΕΔΩ

Δελτίου τύπου ΑΡΧΕΛΑΟΣ
Την ήττα γνώρισε η ομάδα Γυναικών του Πιερικού Αρχέλαου, στην Ξάνθη, από την Ασπίδα, με 55-46, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.
Τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη ήταν για μία ακόμα φορά μαχητικά, ήταν μέσα στον αγώνα για κάτι περισσότερο από τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέλος δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Η Ασπίδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15.
Στη δεύτερη περίοδο ο Πιερικός Αρχέλαος βελτιώσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία, ανάγκασε τις παίκτριες της Ασπίδας να υποπέσουν σε αρκετά λάθη και τις οδήγησε σε κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα της Κατερίνης να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με έναν πόντο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ασπίδα να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά με 38-36.
Στην τελευταία περίοδο η Ασπίδα ήταν καλύτερη και πιο ψύχραιμη, έπαιξε πολύ καλή άμυνα -απέναντι στην οποία δεν κατάφερε η φιλοξενούμενη να βρει τις απαιτούμενες λύσεις.
Από την ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου ξεχώρισαν οι Ευγενία Κωτούλα και Δώρα Ζουγκουρίδου
Επόμενος αντίπαλος ο Απόλλων Καλαμαριάς την ερχόμενη Κυριακή, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ -  ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ  62-36
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ - ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ  28-27(20΄), 44-40(30΄), 50-44(36΄), 61-52(τελικό)
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ -  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 37-63

Η βαθμολογία

1) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ                8              263-166                97
2) ΗΡΑΚΛΗΣ                                      8              253-176                77
3) ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ           7              219-173                46
4) ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ                                  7              173-136                37
5) ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ                     6              211-216                -5
6) ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ                       6              186-198                -12
7) ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ          6              190-203                -13
8) ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ                            5              199-203                -4
9) ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ                   5              201-215                -14
10) ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ                   5              179-222                -43
11) ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ               5              187-241                -54
12) ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ                              3              100-212                -112