Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2015

KYΠΕΛΛΟ ΑΕΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ 74-77

Σπουδαίο από κάθε άποψη παιχνίδι μεταξύ δύο  εκ των τριών διεκδικητών για την άνοδο στην Γ΄ΕΘΝΙΚΗ για τον θεσμό του κυπέλλου στην ΚΟΜΟΤΗΝΗ.
Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κέρδισε και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟ.
Πόντο πόντο με κάτι μικρές εκ λάμψεις για κάθε ομάδα στο σκορ πότε η μία πότε η άλλη με μέγιστη διαφορά τους οχτώ πόντους. Το παιχνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δεύτερα.
70-70 το σκορ στο 01,25  με προσπάθεια για τρίποντο του Κουτσοβασίλη της ΑΕΚ και η μπάλα να μην του κάνει το χατήρι .  Μπήκε και βγήκε με αποτέλεσμα ο ΑΣΤΕΡΑΣ να πάει στον αιφνιδιασμό και εκεί που της ΑΕΚ περίμεναν επίθεση δύο πόντων ο ΠΑΠΑΖΩΤΟΣ πέτυχε τρίποντο κάνοντας το 70-73  . Ήταν καθοριστικό σημείο και έκρινε το παιχνίδι. Η αντίδραση της ΑΕΚ δεν ήταν αρκετή  για να αλλάξει την κατάσταση. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε  σε πολύ καλή μέρα τους γνωστούς ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ και ΠΑΠΑΖΩΤΟ που πυροβολούσαν από κάθε σημείο . Η όλη προσπάθεια της ΑΕΚ να περιορίσει αυτούς τους δύο δεν ήταν αρκετή.

Από την πλευρά της ΑΕΚ οι παρακάτω δηλώσεις.
Σήμερα προσπαθήσαμε να πάρουμε τη νίκη πρόκριση απέναντι σε μια ομάδα που θα την βρούμε και πάλι μπροστά μας στα play off  το αγωνιστικό μας πλάνο στην άμυνα ήταν ο περιορισμός  του ελεύθερου σουτ από τους Αθανασιάδη και Παπαζώτο. Δεν νομίζω ότι τα καταφέραμε πολύ καλά δεδομένου και της ποιότητας των δύο παικτών. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ δεν μπορώ να πω ότι είχε συγκεκριμένο αγωνιστικό πλάνο .Πιο πολύ στηρίχθηκε στις ατομικές προσπάθειες των δύο παικτών και όταν αυτοί είναι σε καλή μέρα δύσκολα μπορεί να τους σταματήσεις.Εμείς παλέψαμε και πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη εάν ήμασταν λίγο πιο εύστοχοι. Έγινε σπουδαίο παιχνίδι που προϊδεάζει το τι θα συμβεί στα επόμενα παιχνίδια. Εκεί θα κοιτάξουμε να βελτιώσουμε τα λάθη και να πιστέψουμε στην νίκη. Πέρα του ΑΣΤΕΡΑ  μας προβληματίζει πάρα πολύ η αγωνιστική κατάσταση του άλλου αντιπάλου του ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΥ .
 Θα έχουμε συναρπαστική εξέλιξη  στη συνέχεια.
 Μπράβο σε όλους για την προσπάθεια τους .
Να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που γέμιζε ασφυκτικά το κλειστό

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ  74-77 στο τελικό  με άγνωστη έδρα διεξαγωγής  ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ 15-2-15

ΣΑΝΤΑ-ΙΩΝΙΚΟΣ  58-90
Με τρομερή διάθεση και ποσοστά σε τρίποντα ο ΙΩΝΙΚΟΣ  δεν έκανε το λάθος να χάσει ένα ακόμη παιχνίδι και την επαφή από την κορυφή.
Δικαιότατη η νίκη και λογικό γιατί η ΣΑΝΤΑ σήμερα δεν είχε διάθεση για αντίσταση.
Πολύ καλή ομάδα  ο ΙΩΝΙΚΟΣ σύμφωνα με τους ανθρώπους της ΣΑΝΤΑ μια ομάδα που ίσως να είναι η πιο πλήρης σε όλες τις γραμμές και μάλιστα πιστεύουν ότι θα μπορέσει να κάνει την ανατροπή  για την άνοδο.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο .
 'Οταν βάλεις τις σωστές βασεις έρχονται και τα αποτελέσματα στο μέτρο του δυνατού.
Και ήταν στα μέτρα της το παιχνίδι αυτό.
Μπορεί στον πρώτο γύρο να το έχασε από την απειρία της αλλά είναι καλύτερο να κερδίζεις εκτός σου ανεβάζει το ηθικό.
Με ένα τέταρτο δεκάλεπτο καταπληκτικό  κατάφερε καιπήρε σπουδαία νίκη.

Τι δήλωσε ο Κ.Ιωαννίδης.
Για ένα ακόμη παιχνίδι είχαμε ένα κακό δεκάλεπτο που παρολίγο να μας βγει μαιραίο.
Όταν πας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 41-28  θα πρέπει  να βρεις πολύ κουράγιο για την ανατροπή.
Φαίνεται όμως ότι αυτή η ομάδα απόκτησε μέταλλο και δεν τα  παρατάει ποτέ. Το σενάριο του προηγούμενου παιχνιδιού με την μεγάλη νίκη ανατροπή το επαναλάβαμε ξανά. Παίξαμε πάρα πολύ καλό μπάσκετ  ίσως να κάναμε το καλύτερο μας τετάρτο δεκάλεπτο από τα παιχνίδια που θυμάμαι.

Με τη νίκη της αυτή πήρε βαθμολογική ανάσα και άφησε 4εις ομάδες πίσω της στην ουρά της βαθμολογίας ΓΑΣ-ΧΑΝΘ και ΑΙΑΝΤΑ  και μόνο με την ΧΑΝΘ να μην έχει πλεονέκτημα μιας και έχασε εντός έδρας και θα πρέπει να κερδίσει στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Αν ακολουθήσω κατά γράμμα το άρθρο της thrakisport θα έγραφα  για διασυρμό του ΓΑΣ.
Πολύ βαριά ήττα για τον ΓΑΣ  από τους ΤΙΤΑΝΕΣ  εντός έδρας με 66-101.
Ήταν η ταφόπλακα   στις απειροελάχιστες ελπίδες του ΓΑΣ.
Περισσότερα διαβάστε   ΕΔΩ

Νίκησε η ΧΑΝΘ  τον ΑΙΑΝΤΑ  πήρε ανάσα αλλά έβαλε στα δύσκολα τον ΑΙΑΝΤΑ
Το βιολί τους οι ΜΑΧΗΤΕΣ που κέρδισαν εκτός τον τρίτο της βαθμολογίας  ΑΡΓΟΣ
Στον πόντο κρίθηκε το παιχνίδι στην ΚΑΤΕΡΙΝΗ ο ΠΙΕΡΙΚΟΣ κέρδισε το ΑΝΑΤΟΛΙΑ 75-74
Νίκησε  ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ το ΣΤΡΑΤΩΝΙ  αλλά ίδρωσε μέχρι να το καταφέρει και με πολύ μικρό σκορ μάλιστα.
Το ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ  με διαφορά τριών πόντων 89-92 κέρδισε εκτός τη ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΙΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡ/ΟΣ 85-91 (80-80)

Στον τελικό η ομάδα των ΣΕΡΡΩΝ που κέρδισε στην παράταση τον γηπεδούχο ΕΘΝΙΚΟ  μετά από παράταση  80-80  .
Διαβάστε      ΕΔΩ
Την ώρα αυτή η ΑΕΚ υποδέχεται  τον ΑΣΤΕΡΑ  για το δεύτερο παιχνίδι.

ΠΑΙΔΙΚΟ 14/2/15

ΑΣΠΙΔΑ-ΓΑΣ   77-39
Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της η ΑΣΠΙΔΑ  και τώρα το μυαλό στην τελική φάση όπου θα αντιμετωπίσει ΙΚΑΡΟΥΣ που έκαναν το μπαμ νικώντας εντός εκτός τον ΑΣΤΕΡΑ  και την ΕΝΩΣΗ.
Με πλεονέκτημα  ξεκινούν ΙΚΑΡΟΙ και ΕΝΩΣΗ  και φυσικά 4εις βαθμοί στο σακούλι και από δύο ΑΣΤΕΡΑΣ  και ΑΣΠΙΔΑ κάτι που σημαίνει υπέρβαση για να υπάρξει πρόκριση.

Το προγραμμα της τελικής φάσης  με ξεκίνημα εμφύλιο  μεταξύ των ομάδων της ΚΑΒΑΛΑΣ