Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Παιδικό 2ος ομιλος ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΘΗΡΕΣ 75-49

Αστέρας-Ολυμπιάδα τουρνουά 2011
Με πολύ διάθεση μπήκαν οι παίκτες του Α.Δημητριάδη στο παιχνίδι και το κέρδισαν καθαρά 75-49 .
Δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Πάνθηρες δηλώνοντας παρών για τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου.

Σε επικοινωνία που είχα με τον προπονητή του Αστέρα δήλωσε:

"Αισθανόμαστε ανακουφισμένοι και δικαιωμένοι .
Δεν αφήσαμε πολλά περιθώρια στον αντίπαλο από την αρχή του παιχνιδιού. Ξέραμε τα δυνατά του σημεία και προσπαθήσαμε να τα αντιμετωπίσουμε"

Α΄ Ανδρών 1η αγωνιστική

Να διορθώσω ένα λάθος από τα πολλά μου.
Προπονητής της Θύελλας δεν είναι ο Α.Σαριαννίδης αλλά ο Χ"Ιωάννου Στέφανος.
Και δεύτερο παιχνίδι στην παράταση για τον Β.Αρβανιτίδη αυτή τη φορά  με την ανδρική ομάδα του Αρίωνα όπως και στο εφηβικό και πάλι με αντίπαλο από την Κομοτηνή την ΑΕΚ .
Δεν είχε την ίδια κατάληξη και έχασε τελικά με 77-72.

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό που πήρε την διαφορά σε ένα δεκάλεπτο το τρίτο (09-30).
Στο πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο η Θύελλα ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και του σκορ . Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εθνικός ήταν καταιγιστικός και με ένα επιμέρους σκορ  09-30  τελείωσε το παιχνίδι δείχνοντας τις διαθέσεις του.
Η έλλειψη περισσότερων του ενός έμπειρων  guard (Καραμάτσκος Παναγιώτης) ήταν ο λόγος που στο τρίτο δεκάλεπτο κατέρρευσε  η Θύελλα . Οι μικροί (Καραμπεάζης-Τσοκναρίδης) δεν μπόρεσαν απέναντι στην πολύ έμπειρη ομάδα  του Εθνικού.Από τον νικητή πρώτοι σκόρερ ο Τελούδης ο Καραπαναγιώτης (black) πρώην παίκτης της Θύελλας όπως και ο Δουρδουλής. Πολύ καλά τα πήγε και ο έφηβος Χονδρόπουλος.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ .
ΘΥΕΛΛΑ(Χ"Ιωάννου)Δαβουδάνης 15(2), Καπετανίδης,Σονωβίδης,Καραμάτσικος5(1),Μαυρογιάννης5,Μουρτσινούδης5(1),Καραμπεάζης2,
Καραπαπάζογλου 2, Τσοκναρίδης 2

ΕΘΝΙΚΟΣ.  Τελούδης14(2),Καραπαναγιώτης13,Χονχρόπουλος 11(3),Αραμιάν10(2),Δουρδουλής5,Θυμανίδης8,Νικολαίδης4,Ξένος,Δελχανίδης3,
Δεκάλεπτα 15-12,12-12,09-30,09-19

Ευχαριστώ πολύ τον Σάββα Παπαδόπουλο της Θύελλας για τα στοιχεία του παιχνιδιού.

Μια από τα ίδια και για την άλλη ομάδα της Αλεξ/λης  Ολυμπιάδα  με αντίπαλο την φιλότιμη Φιλία.
Δύο δεκάλεπτα μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ολυμπιάδας η φιλοξενούμενη .
Στο τρίτο δεκάλεπτο τα επιμέρους σκορ ήταν  διπλάσιοι πόντοι για την γηπεδούχο 32-16 και μια από τα ίδια στο τελευταίο δεκάλεπτο .23-12 .
Δυναμικά μπήκε και η Ολυμπιάδα στο πρωτάθλημα και έδειξε πως θα είναι και πάλι πρωταγωνίστρια .
Φιλότιμη η προσπάθεια της φιλοξενούμενης απέναντι σε έναν αναγνωρισμένης αξίας αντίπαλο.

Στις Κρηνίδες η Χρυσούπολη για τον δεύτερο όμιλο κέρδισε στον πόντο τους Μακεδόνες δικαιώνοντας της θέση μου πως χωρίς τον Αμπελακιώτη είναι και πάλι υπολογίσιμη δύναμη.

Πανσερ/ος -Ρούπελ  63-42 (20-09,  12-15,  17-12,  14-06)

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα μπορείτε να βλέπετε κάθε φορά όλα τα αποτελέσματα των ομάδων .
Ο πίνακας θα ανανεώνεται σε κάθε αγωνιστική. Στην πορεία θα δημιουργηθεί και σύνδεσμος με την βαθμολογία των ομάδων.

. Παιδικό Γ΄ όμιλος ΑΡΙΩΝ-ΗΡΑΚΛΗΣ 76-54 ΑΙΑΣ-ΑΕΚ 35-96

Νίκησαν Αρίωνας και ΑΕΚ  τους Ηρακλή και Αίαντα αντίστοιχα.
Ικανοποιημένος από τους μικρούς του ο προπονητής της ΑΕΚ Μ.Δαφτσής αλλά και από τους Τσιρώζη-Λαφτσή-Ντοσίδη.
Σύμφωνα με τον ίδιο άριστη η διαιτησία .
Ήταν μια ευκαιρία να δοκιμάσει πολλά επιθετικά και αμυντικά συστήματα.
Τα πήγαν και οι του Αίαντα καλά και από παιχνίδι υπάρχει μια συνεχής βελτίωση τόσο στο σκοράρισμα 35 πόντους απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο όσο και στην αγωνιστική τακτική του.

Εφηβικό ΑΡΙΩΝ-ΓΑΣ.... Στην παράταση 59-58

Οι υποχρεώσεις δεν επέτρεψαν να παρακολουθήσω το παιχνίδι που είχε ένταση και κρίθηκε στην παράταση  (53-53).
ΓΑΣ
ΑΡΙΩΝ
Δεν παίχθηκε καλό μπάσκετ αλλά είχε πάθος (σύμφωνα με τις απόψεις φιλάθλων και των δύο ομάδων).

Κρίθηκε στις λεπτομέρειες  και έβαλε πάλι φωτιά στο πρωτάθλημα.

Ένας πρώην παίκτης του Αρίωνα από την χρονιά που κατέκτησε την τρίτη θέση ο Στογιαννίδης πέρασε το ποτάμι και εντάχθηκε στο δυναμικό του ΓΑΣ
(Τα συγχαρητήρια μου για την είσοδο του στο Οικονομικό).