Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2016

Β΄ΕΘΝΙΚΗ 6/11/2016

Έκανε το 3-3  η ΑΣΠΙΔΑ  μετά το καταστροφικό ξεκίνημα 0-3  και σίγουρα η ψυχολογία είναι στα πάνω της. Παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσει με κάθε τρόπο και το έκανε αν και λίγο έλλειψε να κάνει καρδιακούς τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Καθοριστικός παράγοντας η εξαίρετη απόδοση του Γρούδου Δούκα τόσο με την ενέργεια που έβγαλε όσο και με τους καθοριστικούς πόντους που πέτυχε.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας 78-65
Πολύγυρος – Πιερικός Αρχέλαος 67-72
Πευκοχώρι – Καστοριά 69-58
ΚΣ Γέφυρας – Ερμής Αγιάς 91-81
Αίας Ευόσμου – Χαρίλαος Τρικούπης 56-64
Ερμής Λαγκαδά – ΧΑΝΘ 70-65 (παρ), 55-55 (κ.αγ)
Ανατόλια – Καρδίτσα 64-61
Ασπίδα Ξάνθης – Στρατώνι 71-64

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΑΙΚΤΏΝ

Σχολιασμός παιχνιδιού από το σαιτ της ΑΣΠΙΔΑΣ.

ΤΡΙΤΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΜΕ ΣΤΡΑΤΩΝΙ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ
Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ανδρική μας ομάδα στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Β΄ εθνικής κατηγορίας κερδίζοντας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι το Στρατώνι με 71-64.
Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο 16-6 και 19-11 για να μειώσει ο Ασημάκης με τρίποντο στην λήξη του δεκαλέπτου 14-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας μεταμορφώθηκε, έβγαλε αντίδραση και ξεκινώντας από την άμυνα γύρισε το παιχνίδι προηγήθηκε 25-23 και 34-26 αλλά η ολιγωρία και κάποια λάθη στο τέλος επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να μειώσουν σε 34-33.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό για την ομάδα μας και σίγουρα το καλύτερο φετινό της. Επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της, περιόρισε αισθητά τα επιθετικά ατού των αντιπάλων, δεχόμενη μόλις 11 πόντους και με ένα επιθετικό ξέσπασμα και μπροστάρη τον Γρούδο έχτισε διαφορά 17 πόντων (61-44), κάνοντας επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-11.
Δυστυχώς όμως η μεγάλη διαφορά και ο ενθουσιασμός, εφησύχασαν την ομάδα μας, που μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο απλά για να περάσουν τα λεπτά και να πανηγυρίσει την νίκη. Το γεγονός αυτό το εκμεταλλεύτηκε η έμπειρη ομάδα του Στρατωνίου και με σερί 12-0 μείωσε αρχικά στο 61-56 για να πλησιάσει λίγο αργότερα σε απόσταση αναπνοής 65-63. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες μας αφυπνίστηκαν πέτυχαν μεγάλα καλάθια με Στεφανίδη, Παπαδάκη, Κουτσογιάννη, έσφιξαν και πάλι την άμυνα τους και έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 71-64.
Πολύ καλή εμφάνιση από Κουτσογιάννη, Ασημάκη κάτω από τα δύο καλάθια. Σημαντικές βοήθειες σε κρίσιμες στιγμές από Στεφανίδη, Τσιαβέ και Πέτς, που έκαναν πολύ ώριμο παιχνίδι. Εκπληκτικές άμυνες από Παπαδάκη και Παπαθανασίου, που περιόρισαν στο ελάχιστο τους παίκτες που ανέλαβαν ενώ ο πρώτος πέτυχε και ένα δύσκολο καλάθι που ξεκόλλησε την ομάδα μας όταν οι φιλοξενούμενοι έτρεχαν το σερί τους στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Τέλος φανταστικός ο Γρούδος, που έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του και έδωσε στην ομάδα μας τρομερή ενέργεια με τα ριμπάουντ και τους πόντους που πέτυχε.
Πάντως όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και βοήθησαν την ομάδα μας να φτάσει στην νίκη.
Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής μας μοίρασε συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες και έδωσε το σύνθημα για σκληρή δουλειά ενόψει του επόμενου δύσκολου παιχνιδιού στην Καρδίτσα.
Για ακόμα ένα παιχνίδι το κατάμεστο παλατάκι του Ευμοίρου έδωσε ώθηση στην ομάδα μας και οι άνθρωποι του συλλόγου σχολίαζαν θετικά την παρουσία του κόσμου.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ 71-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 34-33, 61-44, 71-64
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Ιωαννίδης-Κωτάκης): Παπαδάκης 2, Γρούδος 11 (1), Τσιώγκας, Στεφανίδης 11, Καραμπίνης, Τσιαβές 9 (1), Κουτσογιάννης 14, Ασημάκης 12 (1), Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 2, Πετς 8 (2)