Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

B΄ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΠΙΔΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 83-78 Δια χειρός ΙΩΑΝΝΗ....

Σπουδαία από κάθε  μια άποψη η νίκη της ΑΣΠΙΔΑΣ  που εκμεταλλεύθηκε τα δύο εντός έδρας παιχνίδια και έκανε το δύο στα δύο. Η σημερινή νίκη έχει περισσότερη σημασία γιατί ο αντίπαλος μπαίνει και αυτός σε περιπέτειες.
    Η  απουσία του Κουτσογιάννη ήταν εμφανής από κάθε άποψη. Η παρουσία του θα έδινε περισσότερη δύναμη μέσα στη ρακέτα και ίσως να μην χρειαζόταν να υπερβάλει πάλι σε ένα ακόμη παιχνίδι για να κάνει  μια μεγάλη ανατροπή.
Συνοπτικά στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε μια ισορροπία με ένα μικρό αβαντάζ για τους φιλοξενούμενους.
Στο δεύτερο στην αρχή οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύονται την καθίζηση της ΑΣΠΙΔΑΣ  και εδώ ένα μικρό συμπέρασμα  σε σχέση με τους ΤΙΤΑΝΕΣ. Σαν ομάδα είχε ένα σταθερό αγωνιστικό μοτίβο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δεν ανέβαζε ούτε κατέβαζε στροφές. Στα σημεία που ξέφευγε η διαφορά υπέρ της ήταν γιατί οι γηπεδούχοι απλά πα΄θαιναν  black out.
Στο7,32  του δευτέρου δεκαλέπτου οι ΤΙΤΑΝΕΣ ξέφυγαν με επτά πόντους. 20-27.
Αλλαγή συμπεριφοράς από την ΑΣΠΙΔΑ έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Γιάννη Στεφανίδη που σκόραρε έτρεξε έριξε τάπες κράτησε την μπάλα όταν έκαιγε . Ήταν αυτός που έσπρωξε την ομάδα και στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν μπροστά και οι υπόλοιποι  .
Ξανά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Από το 7,32  η ΑΣΠΙΔΑ  ξαναμπαίνει στο παιχνίδι και καταφέρνει να μειώσει στο καλάθι στο 04,50  26-28 και παίρνει ταίμ ο προπονητής των ΤΙΤΑΝΩΝ.
Στο παρκέ μπαίνουν μόνο οι ΤΙΤΑΝΕΣ γιατί η ΑΣΠΙΔΑ  αρχίζει ξανά τα επιπόλαια λάθη. Καμιά σωστή επιθετική προσπάθεια και απλά η μπάλα να φύγει από τα χέρια και ας πάει όπου θέλει.
4-5  airball και είναι λογικό η διαφορά να ξεφύγει πάλι  και να φτάσει στους 13  26-39  ή ένα 0-11  σε 4,50  λεπτά.
   Τρίτο δεκάλεπτο με την γηπεδούχο να βρίσκει ρυθμό με το ερωτηματικό εάν μπορεί να τον κρατήσει. Στο 06,55  το σκορ είναι 35-43   γίνεται 39-43  στο 6,14   και με τρίποντο του ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ πάει η διαφορά στον πόντο 42-43 . Προηγήθηκε τάιμ των ΤΙΤΑΝΩΝ. στο 06,14.
4,30  42,46    04,11   44-46     03,45   46-46    03,20  46-48   02,25 46-53  02,00 48-53 από τον Α.ΠΑΠΑΔΑΚΗ.
Και στο 01,58  δεν σφυρίζουν λανθασμένα φάουλ στον ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ  της ΑΣΠΙΔΑΣ σε αντεπίθεση και δίνουν Τεχνική ποινή στον προπονητή της ΑΣΠΙΔΑΣ για διαμαρτυρία. Θα έλεγα άδικη απόφαση που εκνεύρισε τους  παίκτες . Ευκαιρία αυτού οι ΤΙΤΑΝΕΣ  κλείνουν το δεκάλεπτο με μια διαφορά 9 πόντων. 50-59.

Και το τέταρτο δεκάλεπτο πρόσφερε πολλές συγκινήσεις. Και τέτοι θέαμα μόνο το μπάσκετ προσφέρει απλόχερα.
ΤΟ  ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ
08,45  54-64
08,30  56-64
07,56  58-64
07,43   60-64  ανεβάζει στροφές η ΑΣΠΙΔΑ  κλείνει διαδρόμους κλέβει μπάλες  και επιτέλους σκοράρουν εκτός του ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ και ο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ που μπορεί να οργάνωσε άψογα αλλά ήταν με δύο πόντους. Σκοράρει ο ΔΕΝΔΡΙΝΟΣ ο ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ και η διαφορά των εννέα πόντων μειώνεται πότε σε 4εις πότε σε έξι. Αλλά είναι εμφανές ότι το παχνίδι μπορεί να γυρίσει για την γηπεδούχο ανά πάσα στιγμή.
07,25   60-66
06,33  Ανεβαίνει η ένταση και έχουμε ένα αρκετά επικίνδυνο φάουλ στο ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ που θα μπορούσε να δοθεί και ως αντιαθλητικό.
06,22  62-66 από τον ΣΤΑΜΠΟΥΛΗ καλάθι και φάουλ άστοχος στη βολή.
03,01  άστοχη προσπάθεια τριών πόντων για τους ΤΙΤΑΝΕΣ
02,39  άστοχο τρίποντο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ  κερδίζουν οι συμπαίκτες του το ριμπάουντ και απομένουν 2΄΄  για το τέλος των 24΄΄
Προσπάθεια τριών πόντων από τον ΔΕΝΔΡΙΝΟ  άστοχη ριμπάουντ και πάλι για την ΑΣΠΙΔΑ  ίσως από τα πιο κρίσιμα   74-73  με τρίποντο από τον ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ και πρώτη φορά μπροστά οι γηπεδούχοι.  Γρήγορα ΤΑΙΜ  οι ΤΙΤΑΝΕΣ
01,59  κερδίζει φάουλ το Νο 12  των ΤΙΤΑΝΩΝ 2/2  74-75
01,46   76-75  Παπανικολαου
01,28  ο Α.ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ κάνει το τρίτο ομαδικό για την ΑΣΠΙΔΑ επαναφορά από πλάγια.
01,25  χάνει τη μπάλα το Νο 4 των ΤΙΤΑΝΩΝ  και στη συνέχεια στο 01,05  κερδίζει φάουλ ο ΣΤΑΜΠΟΥΛΗΣ  2/2   78-75.
00,53  Σταμπουλή κάνει το 4ο ομαδικό για την ΑΣΠΙΔΑ
00,47  πέμπτο ομαδικό  για την ΑΣΠΙΔΑ  το Νο 14  των ΤΙΤΑΝΩΝ 1/2  78-76
00,22,9  άστοχο σουτ Παπανικολάου το ριμπάουντ επιθετικό ο ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ και κερδίζει φάουλ
2/2  80-76  ΤΑΙΜ  ΤΙΤΑΝΕΣ
Λάθος επαναφορά κλέβει ο ΔΕΝΔΡΙΝΟΣ  κερδίζει φάουλ 1/2  81-76
απομένουν  00,05 και φάουλ του Α.ΠΑΠΑΔΑΚΗ  στο Νο 14  1/2  81-78  και πάλι ΤΑΙΜ.
00,4,5  κατοχή ΑΣΠΙΔΑ  και γρήγορο φάουλ στον ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ  2/2  83-78  και τελειώνει το παιχνίδι.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο απλά η ΑΣΠΙΔΑ  κράτησε σε όλη τη διάρκειά του το ίδιο ρυθμό δεν έπεσε η απόδοση σε κανένα σημείο  και πήρε δίκαι τη νίκη.

Με τη σημερινή της απόδοση πέρα από τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξε πως όταν μπορεί να κρατήσει ένα ρυθμό και δεν έχει τραγικές εναλλαγές απόδοσης μπορεί να πάρει αποτελέσματα.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η απόδοση στο τρίτο  δεκάλεπτο με τους ΜΑΧΗΤΕΣ όπου παρέδωσαν τα όπλα και είδαν τη διαφορά να ξεφεύγει. Φαίνεται ότι σήμερα πήραν το μάθημα τους και λειτούργησαν αναλόγως.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 83-78 ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 26-39, 50-59, 83-78 Διαιτητές: Θεοδώρου-Τσιοπάνος Ν. ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Δενδρινός 8 (1), Παπαδάκης 2, Γρούδος, Σταμπουλής 14, Στεφανίδης 28 (3), Καραμπέκης, Παπανικολάου 17 (3), Κουμπάνης, Τατάρης 3, Παλλάκης 6, Τσιώγκας 5 (1), Πετς. ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Ζαχαρέλης): Ψαρόπουλος 17 (3), Τριανταφύλλου 11 (1), Λίτσο 11 (1), Πανταζής, Kουτίνας 16 (1), Μαλτέσιος 11, Κουσιάτζας Κ., Φούντας 10 (1), Πελίγκος.