Γ ΕΘΝΙΚΗ

Μπορεί να μην υπάρχουν ομάδες της ΘΡΑΚΗΣ  στη Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ αλλά δεν παύει το ενδιαφέρον.
Ρεπό είχε η ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ και μόνο μία ομάδα της περιοχής μας πήρε νίκη.
Διπλό για τον ΣΚΟΠΟ μέσα στον ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ που απλά απόδειξε πως είναι πολύ καλή ομάδα και σίγουρα θα είναι  πρωταγωνιστής .
Η άλλη ομάδα των ΣΕΡΡΩΝ δεν τα κατάφερε με τον ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ.Έχασε με 54-46 ένα μικρό σκορ και σίγουρα αυτή η εμφάνιση προβληματίζει.
ΟΙ ΙΚΑΡΟΙ έχουν ένα μεγάλο παρελθόν και οι απαιτήσεις των φίλων του είναι μεγάλες. Νεανική ομάδα  που πρέπει και μπορεί να αλλάξει πορεία.
 Ήττα για ΤΙΤΑΝΕΣ εκτός από τον ΙΩΝΙΚΟ  με 77-55  . Ο ΙΩΝΙΚΟΣ από τη προηγούμενη χρονιά είχε δείξει τα δόντια του. Η φυγή του ΣΤΥΛΙΔΗ από τους ΤΙΤΑΝΕΣ δείχνει να έχει συνέπειες.
Ήττα και για τον ΓΣΕ  εντός από την ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ  70-77

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ  από το serresbasket

Μαντουλίδης - Ορφέας Ν. Σκοπού: 43-59

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορφέας σημείωσε μεγάλο διπλό στην έδρα του Μαντουλίδη.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος (26-30), αλλά στην επανάληψη  η ομάδα του Φώτη Κοκολιού με όπλο τη δυνατή άμυνα μπήκε στη θέση του οδηγού (33-41 σκορ τρίτης περιόδου) κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο παρκέ στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο του αγώνα.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Κατρακάρης
Δεκάλεπτα: 13-16, 26-30 (ημ.), 33-41, 43-59

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13 (3), Καδής 15 (3), Σουλούγκας 3 (1), Γκουτζιομήτρος 9, Χατζηπέτρου 9, Κηπουρός 8 (1), Τσανάκας 2, Ιωσηφίδης, Ντίκογλου, Καβαργύρης, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης.

Μακεδονικός - Ίκαροι: 54-46

Ό,τι καλό «έχτιζαν» για 30 λεπτά οι Ίκαροι το «γκρέμισαν» στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Μακεδονικό.
Οι «κυανοκίτρινοι» κοίταξαν κατάματα τους Θεσσαλονικείς και το ματς ήταν αμφίρροπο (30-34 σκορ ημιχρόνου, 43-42 τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο).
Στη τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου ήταν τρομερά άστοχοι στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο 4 πόντους δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αρπάξουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Ταρενίδης - Μελανίδης
Δεκάλεπτα: 19-19, 30-34 (ημ.), 43-42, 54-46

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 8, Χατζής 9, Τράκας 14 (1), Καλογεράτος 7 (2), Γκούτζιας 8, Μηνάς, Δημητρακάς, Χορτομάρης, Παπαδόπουλος, Κάτος, Φραγκούλης, Στογίλκοβιτς.