Αποτελέσματα και δυό λόγια για τα παιχνίδια. 08-09-01-2011

Ξεκίνησε και η νέα χρονιά αγωνιστικά πάντα μιλάμε και η ευχή είναι να πάμε με όσο το δυνατόν λιγότερες  απώλειες. Για όσους πετούν στα σύννεφα πρέπει μάλλον να προσγειωθούν πριν πέσουν απότομα στο έδαφος.

Α΄ΑΝΔΡΩΝ   08-01-2011  8η

ΡΟΥΠΕΛ-ΑΡΙΩΝΑΣ                              64-54
Ήττα για τον Αρίωνα αυτή τη φορά απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο. Χαμηλό σκορ για τον Αρίωνα .

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ              99-37
Επίδειξη δύναμης από την ομάδα των Σερρών που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Εθνικό.
Περισσότερα στο παρακάτω σάιτ

ΗΡΑΚΛΕΙΑ -ΑΕΚ                                  57-50
Κακό παιχνίδι συνέπεια το χαμηλό σκορ.Αν στην μεγάλη κατηγορία υπάρχουν αυτά τα φτωχικά αποτελέσματα θα πρέπει να σκεφτούν καλά οι προπονητές για το τι θέλουμε τελικά και κατά πόσο θέλουμε να τραβήξουμε τον κόσμο στα γήπεδα. Ούτε στα παχνίδια του παιδικού πρωταθλήματος δεν συναντάς τέτοια χαμηλά σκορ.
Ο προπονητής της ΑΕΚ Ν.Παπαδόπουλος με τον δικό του τρόπο αναλύει το παιχνίδι .Μπείτε στο σάιτ του και διαβάστε περισσότερα για το παιχνίδι.
Μια δεύτερη γνώμη μπορείτε να πάρετε και από το σάιτ του Κώστα Μπαζιργιάννη παρακάτω.

ΘΥΕΛΛΑ-ΟΡΦΕΑΣ                     54-76
Στο τέλος πήραν το χειροκρότημα οι πάικτες του Σπανού .
Και δίκαια γιατί έδειξαν πως είναι ομάδα που ξέρει εκτός από το να παίρνει αποτελέσματα να παίζει και καλό μπάσκετ.
Προσπαθεί να προσφέρει και θέαμα και γιαυτό στο τέλος του παιχνιδιού οι σκληροτράχηλοι θεατές της Θύελλας επιβράβευσαν τον καλύτερο.
Και εδώ που τα λέμε το υλικό που έχει ο Ορφέας θα το ζήλευαν ομάδες της Γ΄Εθνικής.
Το ερώτημα είναι που θα κάνει την πρώτη ήττα ο Ορφέας.
Η απάντηση του Π.Σπανού είναι ,πως έχει τα τοπικά ντέρμπι για τη συνέχεια και σε αυτά τα παιχνίδια παίζουν ρόλο άλλοι παράγοντες πέρα από την αγωνιστική αξία κάθε ομάδας.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ-ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ  83-71
12 πόντους διαφορά δεν είναι λίγο όταν αντιμετωπίζεις την πιο επιθετικογενή ομάδα της κατηγορίας.
Στην έδρα της η Ολυμπιάδα δύσκολα θα χάσει και το μόνο σίγουρο είναι πως η θέση της η βαθμολογική στο τέλος θα είναι ψηλά.

Β΄ ΑΝΔΡΏΝ  05-09-2011  4η κ 5η

ΑΣΠΙΔΑ-ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ   66-53
Εύκολα κέρδισε η Ασπίδα τον Σπάρτακο χωρίς να προσπαθήσει πολύ.

ΣΟΥΦΛΙ-ΑΣΠΙΔΑ  .74-69
Ήττα για την Ασπίδα από το Σουφλί σε ένα παιχνίδι με αρκετά μεγάλο σκορ.
Για ένα ακόμη παιχνίδι οι παίκτες της Ασπίδας άργησαν να μπούν στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η διαφορά στο ημίχρονο να είναι 13 πόντοι.Στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 10-22  μείωσε στον πόντο τη διαφορά.
Δεν μπόρεσε να κάνει την ολική επαναφορά στο τελέυταίο δεκάλεπτο και ήρθε η ήττα .
Δεκάλεπτα 9-10 , 29-15, 10-22 , 26-22 Τελικό σκορ 74-69

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ-ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ     59-73
Δεν του πήγε καλά η μέρα του Φ.Καρλιώτη .
Ήττα για την νεανική του ομάδα από την καλύτερη σύμφωνα με τον ίδιο ομάδα των Κρηνίδων.
Από τη μια μεριά νέοι παίκτες και από την άλλη παίκτες με Μ.Ο ηλικίας περίπου στα τριάντα αποτέλεσμα η πείρα να κερδίσει τον νεανικό ενθουσιασμό.
Για ένα ακόμη παιχνίδι ή ήττα για την ομάδα του Σπάρτακου ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο.
1ο 12-18, 18-15,  18-26, 11-14

ΈΦΗΒΩΝ 08-09-2011 1η

ΓΑΣ-ΦΙΛΙΑ                      54-41

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ-ΑΣΠΙΔΑ   47-65
Ξύπνησε στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα και κέρδισε το παιχνίδι.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φ.Καρλιώτη μπήκε πολύ ζεστά και έκανε μια διαφορα 11 πόντων 25-14.
Αντίθετα οι παίκτες του Δ.Παναγιωτόπουλου ήταν έκτος τόπου και μάλιστα είχαν φορτωθεί με αρκετά φάουλ. Άστοχοι και νευρικοί .
Αλλάζει η εικόνα στο δεύτερο δεκάλπετο και το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου γίνεται 05-14
Ημίχρονο 30-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ασπίδας κυριαρχούν στο παρκέ και δημιουργούν μια μεγάλη διαφορά. 04-25 εγκλωβίζοντας του αντιπάλους στην ζώνη άμυνας .Ουσιαστικά σε αυτό το δεκάλεπτο τελειώνει το παιχνίδι γιατί στο τέταρτο οι παίκτες του Σπάρτακου δεν μπόρεσαν να κάνουν την επαναφορά και αντίθετα οι της Ασπίδας κράτησαν το σκορ .13-12 το τέταρτο δεκάλεπτο με τελικό σκορ 47-65

Εκδρομή των παικτών ο λόγος της αναβολής
Επειδή πολλοί ρωτούν πότε θα γίνει το παιχνίδι και ως γνωστόν υπάρχει ένα μπάχαλο γενικό όταν θα γίνει η επίσημη ανακοίνωση θα το μάθουμε όλοι.

ΑΘΛΟΣ-ΓΑΣ   29-88 Δεκάλεπτα 06-16, 06-24, 11-24, 06-24
Τίποτα περισσότερο δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε με την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ- ΑΣΠΙΔΑ ΑΠΣ  39-54
Μια ακόμη νίκη για τους μικρούς της Ασπίδας (αναλυτικά προηγούμενη ανάρτηση)
Ρεπό η Ασπίδα 2001.

ΚΟΡΊΤΣΙΑ 08-09-2011 4η

ΓΑΣ -ΑΣΠΙΔΑ 2001          66-42
Νίκη  για τα κορίτσια του ΓΑΣ.

ΓΑΣ Κομοτηνή- Ασπίδα 2001 Ξάνθης 66-42(κορασίδες)

Να σταθώ για μια ακόμη φορά στην λογική που επικρατεί εκεί στο μαγαζί που λέγεται ΕΚΑΣΑΜΑΘ.
Σήμερα έπαιζε η γυναικεία ομάδα της Ασπίδας Α2 κατηγορία . Προπονητής της είναι ο ΝΕΔΗΜ που είναι προπονητής σε όλα τα γυναικεία τμήματα της.
Την ίδια ημέρα ορίστηκε το παιχνίδι των κοριτσιών με διαφορά μιας ώρας. 'Επρεπε δηλαδή να είναι ταυτόχρονα σε δύο γήπεδα.
Οι άνθρωποι της Ασπίδας ζήτησαν αλλαγή για ευνόητους λόγους μόνο που μάλλον μιλούσαν σε τοίχο. Αναγκαστικά   ο προπονητής της παιδικής ομάδας της Ασπίδας 2001 που είχε ρεπό πήγε για να κάνει τον προπονητή .
Με αυτά και με άλλα δείχνουν πόσο αγαπούν και πονούν το μπάσκετ και πόσο προσπαθούν να το πάνε μπροστά δίχως σκοπιμότητες και άλλα. Πλησιάζουν εκλογές στην Ένωση και θα πρέπει να σκεφτούν καλά τα πεπραγμένα τους.

ΑΣΠΙΔΑ ΑΠΣ-ΦΙΛΙΑ                35-21
Εύκολη νίκη για τα κορίτσια της Ασπίδας και υπάρχει για το παιχνίδι υλικό σε προηγούμενη ανάρτηση.

ΠΑΝΘΗΡΕΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ   71-35
Δεν θα τερματίσουμε τελευταίοι μετά από αυτή τη νίκη !!!!Τάδε έφη Ν.Καλφόπουλος προπονητής των Πανθήρων.
Άνετη νίκη απέναντι στη πιο αδύναμη ομάδα ίσως του ομίλου.
Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι τα κορίτσια του Ν.Κ και από τα πρώτα δύο δεκάλεπτα έφτιαξαν μια μεγάλη διαφορά που τις επέτρεψε να χαλαρώσουν στα επόμενα δύο.
Δεκάλεπτα 22-09,23-02, 12-14, 14-10