Σάββατο 13 Μαρτίου 2010

Πρωτάθλημα Παμπαίδων. 1η αγωνιστική ΑΣΠΙΔΑ 2001-ΓΑΣ 53-25

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα της ΑΣΠΙΔΑΣ .
Νίκησε με άνεση και διαφορά την ομάδα του ΓΑΣ.
Παίζοντας καλό μπάσκετ από το 2ο δεκάλεπτο κυρίως έδειξε πως είναι ένα από τα φαβορί του ομίλου.
   Ο ΓΑΣ άντεξε για ένα ημίχρονο και μετά παρέδωσε τα όπλα του.
Η πολύ καλή άμυνα οι αφνιδιασμοί της ΑΣΠΙΔΑΣ ανάγκαζαν τους παίκτες του αντιπάλου να κάνουν πολλά λάθη που κατέληγαν σε αιφνιδιασμούς και πόντους.
Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για τους παίκτες του Ιωαννίδη . Η καλή του πεντάδα δεν είχε καλό ρυθμό έκανε πολλά λάθη η δε αστοχία ήταν τέτοια που στο 03.29 το σκορ ήταν 7-2.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε  11-6 κάτι που δείχνει και το κακό μπάσκετ που παίχθηκε και από τις δύο ομάδες
.Δίνοντας την ευκαιρία στην δεύτερη πεντάδα οι μικροί την άρπαξαν  και παίζοντας με παγίδες σε όλο το γήπεδο  και με πολύ πάθος καθάρισαν το παιχνίδι.
Το ημίχρονο έκλεισε με 27-16.
Στο 3ο δεκάλεπτο ήταν πλήρης η υπεροχή της ΑΣΠΙΔΑΣ  στο 5.05 το σκορ είχε φτάσει στο 32-16 και σε όλο το δεκάλεπτο ο αντίπαλος άβαλε ένα καλάθι από βολή.Κάποια στιγμή η διαφορά κόντεψε να φτάσει σε τριψήφιο αριθμό.
43-17 το 3ο δεκάλεπτο.
Στο ίδιο μοτίβο και το 4ο δεκάλεπτο  με τους παίκτες της ΑΣΠΙΔΑΣ να έχουν χαλαρώσει με τελικό αποτέλεσμα 53-25