Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2009

ΔΑΦΝΗ-ΞΑΝΘΗ παιχνίδι διαφήμιση 97-91

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ, η Δάφνη νίκησε την Ξάνθη με 97-91 και ξεκίνησε με το …δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, σε ένα πολύ γρήγορο παιχνίδι με χαλαρές άμυνες (26-28). Οι "κιτρινόμαυροι" πάτησαν …γκάζι στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν 47-37 στο 19.30΄΄, για να κλείσει το ημίχρονο 48-41. Η διαφορά παρέμεινε στους 10 πόντους στο 21.30΄΄ (55-45) και 68-58 στο 27΄, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με κορυφαίο τους Παναγιωτόπουλο και Γιέλενιτς, μείωσαν 74-73 με την λήξη του δεκαλέπτου. Το παιχνίδι ξεκίνησε από το …μηδέν και μετά από συνεχής εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ, η Ξάνθη πέρασε μπροστά με βολές του Στεφανίδη (83-84), 2.23΄΄πριν το τέλος. Με τρίποντο …φαρμάκι, ο Άβαλιτς έκανε το 86-84 (2΄), ενώ ο Χρήστου μείωσε σε 86-85 στο 1.15΄΄. Τρίποντο του Πέκοβιτς στο 1΄ και 89-85. Ο Τσούτσος έκανε το …κλέψιμο του αγώνα, πάσαρε στον εξαιρετικό Πέκοβιτς, που με γκολ – φάουλ διαμόρφωσε το 92-85 στα 41΄΄, …καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, καθώς το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε κυρίως με εκατέρωθεν βολές. * Όπως και πέρσι στην πρεμιέρα (κατά σύμπτωση και πάλι κόντρα στην Ξάνθη), η Δάφνη υπέγραψε το φύλλο αγώνα, επιφυλασσόμενη παντός νομίμου δικαιώματος της, λόγω ενδεχόμενης συμμετοχής της στην Α1. Διαιτητές: Μπήτης, Τσούνας, ΜπορμπαντωνάκηςΤα δεκάλεπτα: 26-28, 48-41, 74-73, 97-91
Δάφνη (Ζαβός): Βασδέκης, Βασσιλόπουλος 35 (8), Σεφερίδης, Πέκοβιτς 14 (2), Λιανός 21 (3), Άβαλιτς 13 (3), Τσούτσος 12 (1), Γιαννουλάκος 2
.Ξάνθη: Παναγιωτόπουλος 21 (2), Χρήστου 11, Κουκουράβας 4, Στεφανίδης 12 (2), Γιέλενιτς 18 (2), Αναγνωστόπουλος 17, Νησιώτης 6, Μασλαρινός 2.