Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

ΠΑΙΔΙΚΟ 21-01-12

"Για έκτη συνεχή χρονιά κάτι που μόνο ο Αρίωνας και η Ολυμπιάδα έχουν καταφέρει θα δώσουμε το παρόν στην επόμενη φάση του παιδικού. Νικήσαμε ένα σπουδαίο αντίπαλο με διαφορά 11 πόντων και δίκαια πήραμε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Πιστεύω ότι και εκεί θα προσπαθήσουμε να δείξουμε ότι καλύτερο μπορούμε"
SuperMario  Ξανθίδης.

Νίκη πρόκριση για το παιδικό της Ολυμπιάδας με τον ΓΑΣ . Σκορ τελικό 78-67.
Για έκτη φορά στην επόμενη φάση η Ολυμπιάδα για άλλη μια φορά εκτός η ομάδα του ΓΑΣ.
Πρώτο δεκάλεπτο με την γηπεδούχο να είναι μπροστά. Αλλάζει η εικόνα στο δεύτερο  με  τον ΓΑΣ να καλύπτει την διαφορά των επτά πόντων και να παίρνει κεφάλι στο ημίχρονο με ένα πόντο.
Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ είναι μπροστά με μια μικρή αύξηση στο σκορ  52-56.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα είναι φουριόζα 26 πόντους αντίθετα με τον ΓΑΣ που σημειώνει μόνο 11 πόντους.
Έτσι στην επόμενη φάση περνάνε Εθνικός και Ολυμπιάδα με 3 βαθμούς έκαστος.

Πολλά παράπονα για τον τρόπο που σφύριξε η μία έκ των δύο από την γηπεδούχο ομάδα. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ
20-13,16-24, 16-19, 26-11
Σχόλιο :
. Τελικά για λόγους οικονομίας οι μετακινήσεις των διαιτητών επιτρέπονται???
Και αν όχι πως δύο διαιτητές από την Κομοτηνή πήγαν και σφύριξαν το παιχνίδι
(Αποστολιδης -Τσακιράκη).
Σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι δύο διαιτητές από την πόλη της φιλοξενούμενης ομάδας όταν μιλάμε για οικονομία στις μετακινήσεις???
Δεν είχε εκεί διαιτητές ή τουλάχιστον να είναι ένας ένας για ευνόητους λόγους?
Γιατί τελευταία σε συγκεκριμένες ομάδες βλέπουμε πολλά πειράματα ???
Έβγαλαν από το ντουλάπι διαιτητή που έχει παρελθόν πολύ άσχημο .
Σφύριξε παιχνίδι του παιδικού Χρυσούπολη -ΑΣΠΊΔΑ όταν έκανε ότι έκανε σε παιχνίδι Αρίωνα-Ασπίδας χρονιά 2010-2011.
Το λιγότερο δεν θα έπρεπε να μην παίζει τις παραπάνω ομάδες.
Μέχρι πότε να δω συγκεκριμένοι θα ορίζουν τις τύχες ομάδων μέσω ορισμών???
Την δική τους ανικανότητα και τα αποτελέσματα που έρχονται πάνε να τα καλύψουν με εξωαγωνιστικό τρόπο????

Νίκη που τον κρατάει στην πρώτη θέση για τον Εθνικό.

ΦΙΛΙΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ  48-55
"Σε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα και χωρίς το άγχος της πρόκρισης εξελίχθηκε ο αγώνας με την αξιόμαχη ομάδα της Φιλίας.Με κάλο μπάσκετ κατά διαστήματα,χρόνο συμμετοχής σε όλους και ειδικότερα στους παίκτες με μικρότερη παρουσία στα τελευταία ματς,πειραματισμούς με διάφορα σχήματα και plays πήραμε το ροζ φύλλο αγώνος.
Από' κει και πέρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Θυελλα Φερων θέλοντας να κλείσουμε αυτή τη σειρά αγώνων με νίκη και μόλις μια ήττα,παίρνοντας παράλληλα την πρώτη θέση στον όμιλο.Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και να χαρίσουμε τη νίκη στον άτυχο μας τραυματία Θυμιανιδη.
Ευχαριστουμε την Φιλια για την άψογη φιλοξενία και τον φιλο Γιωργο Ουζουνιδη!"

ΕΘΝΙΚΟΣ
(ΤΕΛΟΥΔΗΣ):Γιτσουδης Στρ.,Δεληδημος 3,Καπουλας 18(2),Τζιερτζης 4,Δευτεραιος,Τζιμοτουδης,Κιτσοπουλος 15(2),Γιτσουδης Δ. 2,Καλαίτζιδης,Κουρτιδης 11(1),Σταμπουλιδης 2,Αντωνοπουλος.

3ος Ομιλος

ΑΙΑΣ-ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ 47-67
ΑΣΠΙΔΑ 2001-ΗΡΑΚΛΗΣ 65-40
ΑΣΠΙΔΑ ΑΠΣ -ΑΕΚ 52-79

Για τρία δεκάλεπτα το πάλεψαν. Λίγο ακόμη και θα έκαναν την μεγάλη έκπληξη οι μικροί της Ασπίδας ΑΠΣ. Ενώ ο προπονητής της ΑΕΚ Μ.Δαφτσής δεν είχε σκοπό να χρησιμοποιήσει πολύ τους Τσιρώζη και Ντοσίδη  αλλά να δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι μικροί της Ασπίδας κατάφεραν και έχασαν έξι αιφνιδιασμούς και παρόλα αυτά η διαφορά ήταν στο καλάθι. Στο δεύτερο η Ασπίδα κάνει καταπληκτικό παιχνίδι  19-09 και καταφέρνει να κλείσει το ημίχρονο με ένα πόντο υπέρ της 29-28 με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει λύσεις. Τρίτο δεκάλεπτο  και για πρώτη φορά η Ασπίδα παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 06,48 με 34-28.
Κάπου εκεί τελείωσε το παραμύθι . Η ΑΕΚ σοβάρεψε και τελείωσε το παιχνίδι σε αυτό το δεκάλεπτο.
Το τέταρτο ήταν τυπική διαδικασία.

Ικανοποιημένος για την απόδοση της ομάδας του ο Π.Πεχλιβανίδης .
" Πιστεύω σήμερα άσχετα με το αποτέλεσμα ότι πήγαμε πολύ καλά. Όλα τα παιδιά πάλεψαν πολύ.
Αν είχαμε λίγες αντοχές ακόμη ίσως να δυσκολεύαμε ακόμη περισσότερο τον αντίπαλο. Μπράβο στους παίκτες μου για την καταπληκτική τους εμφάνιση"

Μ.Δαφτσής. Το πλάνο σήμερα έλεγε περισσότερος χρόνος για τους υπόλοιπους και ξεκούραση για Ντοσίδη Τσιρώζη. Αναγκάστηκα να πάρω πίσω την απόφαση γιατί μέχρι το 5,00 του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ένα δυνατό ντέρμπι. Ο αντίπαλος μας πίεσε σε αυτό το διάστημα πήρε κεφάλι στο σκορ και έτσι μοιραία η παραπάνω απόφαση. Τέλος καλό όλα καλά.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ
10-19 , 19-09, 11-22 ,12-29

ΑΣΠΙΔΑ 2001-ΗΡΑΚΛΗΣ
Χωρίς να τρέξει και να ιδρώσει κέρδισε τον Ηρακλη η Ασπίδα και τώρα όλα παίζονται για την πρώτη θέση του ομίλου.
Πολύς καλός ο μικρός Ερμείδης και επιτέλους ξεμπούκωσε ο Βαλλασίδης.
Από τον Ηρακλή που ήταν σαφώς επηρεασμένος από το κρύο  δεν υπήρξε παίκτης που έκανε την διαφορά .