Στις Νεάνιδες εύκολη νίκη για Τιτάνες εκτός με τον ΑΟΣ  21-79
Παιδικό : Δύσκολη νίκη για την Ένωση με 53-65 την Ολυμπιάδα.
2η Ήττα για Ασπίδα ή σπουδαία νίκη για τους Τιτάνες.
Κορίτσια :Νίκη για την ΄Ενωση εκτός τον ΓΑΣ.

Α΄ ΑΝΔΡΩΝ

ΗΡΑΚΛΕΙΑ-ΑΡΙΩΝΑΣ  82-58
Από νωρίς καθάρισε το παιχνίδι η Ηράκλεια 1ο δεκάλεπτο 25-09 2ο 19-11.
Ημιχρονο 44-20 και έδωσε το δικαίωμα στον προπονητή της Σ.Ιωαννίδη να χρησιμοποιήσει μικρότερους παίκτες στα επόμενα δύο δεκάλεπτα στα οποία ισορρόπησε τα επιμέρους σκορ

ΡΟΥΠΕΛ-ΕΘΝΙΚΟΣ  64-33
Με πολύ καλή άμυνα ο γηπεδούχος κατάφερε και περιόρισε τον Εθνικό σε πολύ χαμηλό σκορ και πήρε μια εύκολη νίκη.

ΠΑΝΣΕΡ/ΚΟΣ-ΑΓ,ΒΑΡΒΑΡΑ   70-58- Hμι(33-30)
Ένα ημίχρονο μπόρεσαν και άντεξαν οι 7 παίκτες της ΑΓ.Βαρβάρας.
Καθοριστικό δεκάλεπτο το τρίτο στο οποίο έκανε την διαφορά ο γηπεδούχος.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ-ΟΡΦΕΑΣ   82-71 (65-65)
Πολύ μεγάλο παιχνίδι στην Αλεξ/λη μεταξύ των δύο καλύτερων ομάδων της Α΄Ανδρών.
Μια πλήρης Ολυμπιάδα κέρδισε στην παράταση (65-65)   82-71 τον πρώτο στην βαθμολογία και πρωταθλητή ουσιαστικά Ορφέα.
Με ηγέτες τους γνωστούς Πομακάκη Τελούδη-Σεϊνη κέρδισε και απόδειξε πως η δεύτερη θέση της ανήκει δίκαια.
Ξανθίδης
Ικανοποιημένος από την απόδοση  της ομάδας του όσο και από το ίδιο το παιχνίδι που είχε ένταση σκορ, πάθος και δύναμη
ο προπονητής της Ολυμπιάδας.

Μ.Ξανθίδης.

"Σήμερα δείξαμε πως η απουσία του βασικού μας play-maker του Βενετουράκη  του Σεϊνη αλλά και η μικρή συμμετοχή του Πομακάκη στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ήταν η κύρια αιτία της ήττας με μεγάλη διαφορά . Μπράβο στους παίκτες μου για την μεγάλη τους προσπάθεια και συγχαρητήρια στην πολύ καλή ομάδα του Ορφέα καθώς και για την δίκαιη άνοδό του στην Γ.Εθνική"

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Ορφέα Π.Σπανό θεωρεί ότι το παιχνίδι κρίθηκε από την αστοχία των παικτών του.

Σπανός
Π.Σ. Πολύ καλό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση.
Εκεί κερδίζει ο πιο τυχερός ο πιο εύστοχος.
Δεν ήμασταν σε καλή μέρα είχαμε πολύ νευρικότητα και μεγάλη αστοχία .
Αντιμετωπίσαμε μια σπουδαία ομάδα κάτι που φαίνεται από την βαθμολογική της θέση , με πολύ καλούς παίκτες που βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα στο σκοράρισμα.
Στην παράταση μπορούσαμε να πάρουμε το παιχνίδι γιατί είχαμε το πλεονέκτημα πως οι αντοχές μας σαν ομάδα ήταν κάπως καλύτερες από του αντιπάλου αλλά η αστοχία και τα λάθη σε κρίσιμα σημεία έδωσαν την δίκαιη νίκη όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι στον αντίπαλο.
Γενικά ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι που πρόσφερε συγκινήσεις και θέαμα .
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ
18-14, 11-13, 17-18, 19-20, (17-06)
Συνθέσεις.
Ολυμπιάδα (Ξανθίδης) Τελούδης 33(3), Πομακάκης 21(1).Βενετουράκης 13, Μπιμπισίδης10(2),Σεϊνης4,Δίγκας1,Μητριτζίκος.Μπάτζιος,Ζαχαρόπουλος.
Ορφέας(Σπανός) Καδής 21(4).Παπαδόπουλος12(2),Σουτζόπουλος12,Χ"Πέτρου,Τσούλκας3(1),Σολούγκας 9(1),Καραμπατζιάκης 3(1),Κουρτης 2.

Μια τρίτη ματιά για το παιχνίδι από παίκτη της κατηγορίας τον Θ.Αγγελωνίτη (Εθνικός Αλεξ/πολης)
"Πολύ καλό παιχνίδι ματσάρα από αυτά που σε κάνουν να θέλεις να είσαι στο γήπεδο με δίκαιη επικράτηση της Ολυμπιάδας.
Πήγε στην παράταση και εκεί μέτρησε η εμπειρία των Πομακάκη-Σεϊνη και κυρίως του  Τελούδη που αν δεν κάνω λάθος πέτυχε 33 πόντους σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι με αντίπαλο την καλύτερη ομάδα ίσως της κατηγορίας.
Είναι πολύ μεγάλος παίκτης και πιστεύω ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην κατηγορία .
Από τον Ορφέα μακράν καλύτερος ο Νο 13 "

xanthibasket:Είδες και το επόμενο παιχνίδι του παιδικού Ολυμπιάδα -Ένωση??

Θ.Α. Καλό παιχνίδι και αυτό και θα σταθώ σε ένα παίκτη που είναι από άλλη κατηγορία. Μιλάω για τον Γκέλλιο της Ένωσης που έδειξε πως είναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή σε αυτές τις ηλικίες και θα γίνει ακόμη καλύτερος στο μέλλον. Χαίρεσαι να τον βλέπεις να παίζει.

Πολύ καλό παιχνίδι που δικαίωσε την φήμη και την βαθμολογική θέση των δύο ομάδων σε ένα γήπεδο και αυτό μετράει πολύ γεμάτο. Στην ατμόσφαιρα του γηπέδου στάθηκε στην τηλ. επικοινωνία
ο Π.Σπανός που την χαρακτήρισε καθαρά μπασκετική και ωραία.
Σήμερα στάθηκα αρκετά σε αυτό το παιχνίδι αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο για πολλούς λόγους και κυρίως για την εικόνα του.
Μια εικόνα που προσπάθησαν να την μεταδώσουν οι προπονητές και οι φίλοι που ήταν στο γήπεδο. Αδικείται το μπάσκετ από κακές νοοτροπίες και πολιτικές και παίρνει τα πάνω του από τέτοια παιχνίδια. Κρίμα που δεν μπόρεσα να είμαι εκεί αλλά η ανταπόκριση που έκαναν οι καλοί φίλοι ήταν ότι καλύτερο.
Θα πρέπει να καταλάβουν όλοι πως τέτοια παιχνίδια φέρνουν τον κόσμο στα γήπεδα .
Τέτοια παιχνίδια είναι κίνητρο να ασχοληθούν πιο εντατικά με μεγαλύτερη διάθεση τα παιδιά που περιμένουν να πάρουν τη δική τους ευκαιρία.
Μια ακόμη ευκαιρία για μεγάλο παιχνίδι είναι πιστεύω και ο τελικός του κυπέλλου που για κάποιο άστοχο λόγο η ημερομηνία του είναι πολύ μακρινή στις 28-05-2011.
Ίσως να είναι στην λογική που επικρατεί για τον άλλο μεγάλο τελικό μεταξύ ΠΑΟ και Ολυμπιακού.
Μακάρι να βγει σε καλό .
Στο παιχνίδι πάλι και σύμφωνα με τις απόψεις που άκουσα οι διαφορές των δύο ομάδων ήταν στο ότι η μεν Ολυμπιάδα ήταν σαφώς καλύτερη στο ένας εναντίον ενός ενώ ο Ορφέας ήταν ομάδα πιο πολύ του συνόλου. Από την νικήτρια ξεχώρισαν για την απόδοσή τους συγκεκριμένοι παίκτες που έδειξαν την μεγάλη κλάση τους ενώ από την άλλη μεριά η προσπάθεια στηρίχθηκε στο σύνολο άσχετα αν δεν λειτούργησε αυτό όπως σχεδιάστηκε .
Γνωρίζω τον τρόπο σκέψης του Π.Σπανού στις προπονήσεις. Τα πλάνα που ετοιμάζει για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Πολύ δουλειά και απαίτηση για απόδοση στο μάξιμουμ από όλους τους  παίκτες του.
Μόνο που αυτό δεν μπορεί να βγαίνει σε κάθε παιχνίδι. Σήμερα η ομάδα του παρότι πιο γυμνασμένη με περισσότερες αντοχές και αυτό σημαίνει ότι στην παράταση θα είχε την απαιτούμενη ενέργεια να πάρει το παιχνίδι έδειξε πως η νευρικότητα των παικτών της είναι ένας αστάθμητος παράγοντας πολύ σημαντικός. Πολλά λάθη αδικαιολόγητα απέναντι σε αντίπαλους που δεν είχαν καμιά διάθεση να συγχωρέσουν λάθη και είχαν δύο λόγους επιπλέον για τη νίκη. Να αποδείξουν ότι δίκαια είναι δεύτεροι και πως η ήττα στο πρώτο παιχνίδι με διαφορά  ήταν ατυχής στιγμή.
Και αν θέλετε υπάρχει και ένας τρίτος λόγος που τον έχουν όλες οι ομάδες που αντιμετωπίζουν τον πρώτο της βαθμολογίας. Μια νίκη αυτόματα ανεβάζει  μετοχές.
Μπράβο στους προπονητές και των δύο ομάδων και κυρίως στους παίκτες.
Κρίμα που δεν μπόρεσα να το δω .

ΘΥΕΛΛΑ-ΑΕΚ  58-56 .

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα  η Θύελλα πήρε τη νίκη κυριολεκτικά με την λήξη του παιχνιδιού.
Οι δύο τελευταίες άστοχες προσπάθειες της φιλοξενούμενης ΑΕΚ ήταν αυτές που έκριναν το παιχνίδι.

Για μια ακόμη φορά η ΑΕΚ μπλόκαρε στο τρίτο δεκάλεπτο και ενώ ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 23-31 με ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο 23-07 έδωσε την ευκαιρία στην Θύελλα να πλησιάσει και να δημιουργήσει με την λήξη του μια διαφορά 8 πόντων 46-38.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν πίεσαν και προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι.

Δηλώσεις του προπονητή της Θύελλας Α.Σαριαννίδη.

Α.Σ"Πολύ δύσκολη νίκη κυριολεκτικά στο νήμα. Δεν μπορέσαμε σε κανένα σημείο να ξεφύγουμε στο σκορ εκτός από το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο που είχαμε ένα 23-07
.Ήμασταν πίσω τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο όσο και στο ημίχρονο με μια διαφορά 8 πόντων.
 Πιέσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο και καταφέραμε όχι μόνο να πλησιάσουμε αλλά να πάρουμε μια διαφορά 8 πόντων.
Πιστέψαμε ότι κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι αλλά ο αντίπαλος δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι τη λήξη του.
Δύο άστοχες προσπάθειες που έκαναν στα τελευταία δεύτερα του παιχνιδιού  ήταν αυτές που έκριναν το παιχνίδι.
Αυτό που μετράει για την ομάδα μου είναι πως με την νίκη μας αυτή καθαρίσαμε με την υπόθεση παραμονή "

Ένα σχόλιο . Ξεκίνησε μια ψηφοφορία  για το τι χρειάζεται να γίνει για την επόμενη χρονιά στο ανδρικό της ΕκασΑΜαΘ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Β΄ ΑΝΔΡΩΝ

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ-ΣΟΥΦΛΙ   62-67  (57-57)
Νίκη στην παράταση για το Σουφλί με 62-67.

ΑΣΠΙΔΑ-ΦΙΛΙΑ  57-70

ΕΦΗΒΙΚΟ

ΓΑΣ-ΕΝΩΣΗ    03-04-2011

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

ΑΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ    21-79
Μια ακόμη εύκολη προβλεπόμενη νίκη για τους Τιτάνες.
Δεκάλεπτα
04-15,06-20, 07-23, 04-21

ΠΑΙΔΙΚΟ

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ-ΕΝΩΣΗ   53-65

Έστω και δύσκολα η Ένωση πήρε την νίκη που ήθελε σε ένα παιχνίδι ισορροπημένο στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.
Στους πέντε πόντους η διαφορά του ημιχρόνου. 31-36 .
Στο τρίτο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 13-14 (44-50)
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση με ένα 09-15 αύξησε τη διαφορά των 6 πόντων σε 12 .
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ
17-21, 14-15, 13-14, 09-15

ΤΙΤΑΝΕΣ-ΑΣΠΙΔΑ 2001   59-57
2η ήττα για την Ασπίδα αυτή τη φορά από τους Τιτάνες.
Για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι δεν είχαν την απαραίτητη διάθεση οι παίκτες της.

ΑΡΙΩΝΑΣ-ΘΥΕΛΛΑ         81-57
Άνετη νίκη για τον Αρίωνα .
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΡΙΩΝ:
ΝΤΟΥΒΕΛΟΣ(2)  ΨΑΛΤΟΠΟΥΛΟΣ (3) ΚΟΥΤΡΑΣ (2) ΜΠΑΡΜΠΑΡΙΔΗΣ (2) ΝΤΑΒΟΥΛΤΖΟΠΟΥΛΟΣ (9) ΦΩΤΗΣ (17) ΑΡΑΛΑΓΙΟΣ (13) ΓΚΑΓΚΑΛΙΔΗΣ (21) ΔΟΥΜΠΑΣ (3) ΠΑΪΤΑΡΗΣ (9) ΣΑΒΒΟΥΛΙΔΗΣ ΤΣΕΚΕΡΙΔΗΣ

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ:
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (3) ΣΠΥΡΙΔΟΠΟΥΛΟΣ (2) ΤΕΛΙΟΣ (5) ΣΑΡΒΑΝΑΚΗΣ (2) ΜΠΙΡΙΝΤΖΗΣ (1) ΤΣΟΚΑΝΑΡΙΔΗΣ Χ. (10) ΓΑΛΕΝΤΖΑΣ  ΚΑΡΑΜΠΕΑΖΗΣ (31) ΤΣΟΚΑΝΑΡΙΔΗΣ Σ.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ     30-49 .
Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν στο καλάθι. Στο τέταρτο αλλάζει το σκηνικό παίρνει μπροστά ο φιλοξενούμενος και καθαρίζει το παιχνίδι. Κακό σαν παιχνίδι και μόνο η ανάγνωση του σκορ τα λέει όλα.
Υπάρχει μια κάμψη στα τελευταία παιχνίδια για όλες τις ομάδες.
Μόνο ο Αρίωνας κρατάει τα προσχήματα και έχει σχετικά μεγάλα σκορ.