A2 Γυναικών. Λασσάνης -Ασπίδα 64-52 Αποτελέσματα .και σχόλια Τιτάνες-Καλαμαριά

ΜΕΝΤ-ΠΥΛΑΙΑ                      56-51
ΛΑΣΣΑΝΗΣ-ΑΣΠΙΔΑ             64-52
ρεπό οι Σέρρες.
Ήταν από τα παιχνίδια που δεν περίμενε να κερδίσει η Ασπίδα .
Παρόλα αυτά προσπάθησε πολύ και έχασε γιατί είχε ένα κακό 4λεπτο στο 4ο δεκάλεπτο.
Ενώ το σκορ ήταν 32-32 ο Λασσάνης εκμεταλεύθηκε την τεχνική ποινή στην Πεϊτούλ και έκανε ένα 10-0 .
Μετά από αυτό η προσπάθεια της Ασπίδας να κυνηγήσει τον αντίπαλο στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε αίσιο τέλος.
Ικανοποιημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών του ο προπονητής της Ασπίδας που για πρώτη φορά δεν είχε πρόβλημα στις θέσεις 1-2.
Η ήττα σύμφωνα με τον ίδιο οφείλεται κυρίως στην έλλειψη εμπειριών από τις παίκτριές τους να διαχειριστούν δύσκολες καταστάσεις. Εάν δεν είχανε το κακό 4λέπτο του τρίτου δεκαλέπτου ουσιαστικά θα μπορούσαν  να κοντράρουν την αντίπαλο ομάδα και ίσως να κέρδιζαν . Από την ομάδα του Λασσάνη που έχει μια καλή τριπλέτα  η Κωτούλα ήταν μακράν η καλύτερη και το κλειδί της νίκης με τους 23 πόντους που πέτυχε.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ
14-07 , 11-17, 17-08 , 22-20
Τελικό 64-52
Oι συνθέσεις είναι από το σαιτ της ομάδας.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Τέγα - Τσιρινδάνης.
ΛΑΣΣΑΝΗΣ Κ. (Γκόνης): Δελιαλή 5, Κωτούλα Φ. 23(1), Καρανίκου 10, Μεντεσίδου 4, Τσιόγκα 2, Σαπνάρα 6, Κουτούλα, Κωτούλα Ε. 12, Ανδρίτσου.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Πλούμπη 4, Καραλίδου Σ. 13(1) ,Παπαευαγγέλου 13(2), Φάκα 2, Γιαννακίδου, Πιλέ 11, Ποντίκα 5, Βράνια 2, Γερμανλή 2, Καραλίδου Β., Κυρμιζοπούλου, Κέλλη.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΤΙΤΑΝΕΣ
Πολύ δυνατό παιχνίδι στην Δράμα με τους Τιτάνες να τα δίνουν όλα και τελικά να χάνουν στο τέλος με 51-56. Κάποια στιγμή με 3ο της Σαμολαδά οι Τιτάνες ένα λεπτό πριν τη λήξη πέρασαν μπροστά με ενα πόντο αλλά ήταν γρήγορη η απάντηση της Καλαμαριάς με 3ο  και αυτή για να περάσει πάλι μπροστά με δύο και η ευστοχία στις βολές έδωσε τη νίκη.
Καλό το πρώτο δεκάλεπτο για την γηπεδούχο αντίθετα κακή η Καλαμαριά.
13-08 .
Στο δεύτερο βελτιώνει την άμυνα της η Καλαμαριά και περιορίζει τις επιθετικές επιλογές των Τιτάνων.
03-16.
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
Στο τρίτο υπήρξε ισσοροπία αλλά το παιχνίδι ήταν κακό .
Τέταρτο δεκάλεπτο και η διαφορά είναι υπέρ της Καλαμαριάς 1-2-4 το πολύ πόντους πλην του σημείου του τριπόντου της Σαμολαδά που περνάει για μοναδική φορά μπροστά η ομάδα της ΔΡΑΜΑΣ,
Δυνατό παιχνίδι σύμφωνα με τον προπονητή της Καλαμαριάς απέναντι σε μια πολύ γεμάτη ομάδα σε όλες τις θέσεις όπως χαρακτήρισε τους Τιτάνες.
Σε ερώτηση εάν βλέπει τους Τιτάνες να πρωταγωνιστούν και να σπάνε την κυριαρχία των ομάδων της ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ δήλωσε πως έχει όλα τα προσόντα να το πετύχει μιας και θεωρεί πως δύσκολα θα ξαναχάσει μέσα στη Δράμα.