Εύκολο απόγευμα για τον Ορφέα παρόλο που ο Κηπουρός έβαλε 35 πόντους με 5 τρίποντα.
Μόνο που οι 32 μπήκαν μέχρι το 27΄ γιατί μετά σίγησε και έβαλε μόνο ένα στο τέλος.
Πολύ ένταση στο παιχνίδι για να δικαιολογηθεί ο τίτλος τοπικό ντέρμπι με αρκετό ξύλο.
 Μετά και από αυτή τη νίκη όλα δείχνουν πολύ ξεκάθαρα στη κορυφή.
Η ομάδα του Σπανού δεν φαίνεται να έχει κανένα πρόβλημα τώρα μάλιστα που βρήκε ρυθμό.
Η Ηράκλεια με όπλο το δυνατό παιχνίδι προσπάθησε πολύ αλλά η διαφορά των δύο ομάδων δεν άφησε πολλά περιθώρια. Αρκετός ΄κόσμος στο γήπεδο .

Τα έχει με την τύχη του ο Ν.Παπαδόπουλος γιατί η ήττα ήρθε από τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας των παικτών του. Παρόλο που έδειξαν νέο πρόσωπο παλεψαν πολύ η μεγάλη αστοχία τους και το τρίποντο που έφαγαν στην λήξη του παιχνιδιού έκριναν το παιχνίδι.
Η δική άποψη παρακάτω.

Η ατυχία δε λέει να αφήσει την Α.Ε.Κομοτηνής.
Άλλη μια ήττα σε παιχνίδι που το "είχε", όπως συνέβη και με άλλα χαμένα.
Παρ' όλα τα λάθη, την αστοχία και την ατυχία, η Α.Ε.Κομοτηνής ήταν ομάδα, προσπάθησε πάρα πολύ και πάλεψε στα ίσια.
Η αλλαγή της εικόνας της και η βελτίωση της ομάδας είναι εμφανής.
Συγχαρητήρια στους αθλητές της Α.Ε.Κομοτηνής που τα δώσανε όλα.
Η εικόνα του παιχνιδιού :
Κατ' αρχήν έγινε ένα πολύ δυνατό, απολαυστικό, αθλητικό, μπασκετικό παιχνίδι, με σασπένς και αμείωτο ενδιαφέρονπου άξιζε να παρακολουθήσεις.
Στο 1ο και 2ο δεκάλεπτο, η παρόρμηση και ο υπερβολικός ζήλος των αθλητών της Α.Ε.Κομοτηνής για τη νίκη, ήταν η αιτία που έφερνε το Σιδηρόκαστρο μπροστά στο σκορ (έως και στο +10).
Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο η Α.Ε.Κομοτηνής όριζε το παιχνίδι και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (έως και στο +9).
Στα τελευταία λεπτά η άμυνα ζώνης της αντιπάλου πέτυχε το στόχο της και η Α.Ε.Κομοτηνής δεν μπορέσε να την κερδίσει από πουθενά και στον αντίποδα το Σιδηρόκαστρο ροκάνισε τη διαφορά.
Στα τελευταία λεπτά και ενώ η Α.Ε.Κομοτηνής περνούσε 53-51, ένα τρίποντο κι ένα δίποντο του Ιακωβίδη έφεραν το Σιδηρόκαστρο μπροστά 53-56.
Στο τελευταίο λεπτό η Α.Ε.Κομοτηνής ξαναπεράσε 57-56 με δίποντο του Παπούη και βολές του Κουτσογιάννη, όμως 38'' πριν το τέλος και έχοντας τη μπάλα στο μπρος γήπεδο από τάϊμ-άουτ δεν κατάφερε να σκοράρει, με προσπάθεια στα 18".

Κουτσογιάννης, Παπουής
Στην αντεπίθεση και στα 3'' ο Ιακωβίδης έβαλε "κρεμασμένο" τρίποντο 57-59.
Στα 3'' τάιμ-άουτ η Α.Ε.Κομοτηνής πάλι η μπάλα μπροστά, τη βάζει μέσ' το γήπεδο, τρίποντο του Παπουτσίδη απ' τη γωνία, η μπάλα μπαίνει-βγαίνει στο στεφάνι, τέλος παιχνιδιού.

Παπουτσίδης, Τερζίδης, Δρόσος
Υ.Γ. Πάντως για κάτι τέτοια, τελευταία δευτερόλεπτα, είναι αυτό το άθλημα τόσο όμορφο και συναρπαστικό.
Τα δεκάλεπτα :13-19,29-33,45-44,57-59
Οι διαιτητές :Σαλικίδης, Αλεξόπουλος
Α.Ε.Κομοτηνής (Παπαδόπουλος Ν.-Μαζαράκης) : Κάσσας 3π., Τσάκωνας, Τσιαντούλης 7π(1), Γεωργαντάς 2π., Δρόσος , Παπουτσίδης 12π.(2), Μαραυγάκης,Παπουής 6π., Σκοπιανός , Τερζίδης 4π.Κουτσογιάννης 8π.Ξανθούλης 15π(3).
Σιδηρόκαστρο (Σίσκος) : Λαφτσής 12π.(2), Τόλιος 10π.(1),Ιακωβίδης 21π.(3), Κάτσικας 10π., Αβραμίδης 7π., Μπουτάκογλου 1π., Γρεασίδης, Μάτκαρης.

Νίκη σωτηρία για τον Εθνικό  απέναντι στην ΑΓ.Βαρβάρα που έχει πολλά παράπονα από τους διαιτητές.
Μονομέρια στον αριθμό των φάουλ .
Πολύ καυτή έδρα πολυ ξύλο και σε αυτό το παιχνίδι
. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα αλλά μόνο ο Ν.Σκοπός παίζει και μπάσκετ και προσφέρει σκορ και θέαμα.

Η  άλλη ομάδα του ομίλου που προσφέρει θέαμα η Χρυσούπολη είχε έυκολα έργο με την Θύελλα στην έδρα της .
Δύσκολα θα μπορέσει άλλη ομάδα να πάρει δεύτερο διπλό μέσα στη Χρυσούπολη.

63-51

Νίκη για τον Αστέρα αλλά το πιο σημαντικό είναι η δήλωση του προπονητή της Φιλίας του Γιώργου Ουζουνίδη για τους διαιτητές του παιχνιδιού.
" Ένα μεγάλο μπράβο στους πολύ καλούς διαιτητές  του παιχνιδιού που έδωσαν κυριολεκτκά ρεσιτάλ διαιτησίας. Τέτοιες διαιτησίες βοηθούν το άθλημα και τέτοιες χρειαζόμαστε"

Δεν έχω συνιθήσει σε κάτι τέτοιο αλλά φαίνεται πως τα πήγαν καλά.
Ένας εκ των δύο είναι ο Ξανθιώτης Σ.Λαφτσόπουλος.

33-64

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα της ΑΣΠΙΔΑΣ με τον ΕΘΝΙΚΟ.
Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έδωσε την ευκαιρία στον Δ.Παναγιωτόπουλο να δοκιμάσει σχήματα και να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.Το μυαλό τώρα είναι στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια πρώτα με την ΑΕΚ και μετά το πιο σημαντικό παιχνίδιΓΓΑΣ-ΑΣΠΙΔΑ που θα κρίνει το ποιά ομάδα θα προκριθεί σύμφωνα με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα . Η ζυγαριά σαφώς και γέρνει υπέρ του ΓΑΣ μετά την εκτός έδρας νίκη μέσα στη ΞΑΝΘΗ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ
16-09 , 21-07 , 17-03 , 15-09
Τελικό 61-28

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: (Παναγιωτόπουλος Δ.) Νυμφόπουλος, Γρούδος 7, Καραμπάσης 5, Καλαματιανός 12, Τουμπαρίδης 6, Καψιμάλης 11(1), Χαλήλ-Ογλού 2, Κοτσάφτης 18(1), Εφέντη 6, Ρόιδος 2, Κοτζαμπάσης.
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------

Aπό μια εξαιρετική διαιτησία σε μια μέτρια έως κακή !!!!!!!
Κακό παιχνίδι πολλά νεύρα πολλές φωνές.
Για πιο λόγο τελικά????
Κέρδισε ο Σπάρτακος την Φιλία με 43-49 αλλά αυτό που θα μείνει τελικά στους παίκτες των δύο ομάδων είναι οι φωνές των προπονητών στους διαιτητές.
Και το εύλογο ερωτημα είναι εάν αξίζει τελικά να ασχολείσαι όταν μπορεί μια κάκιστη διαιτησία να χαλάσει προσπάθειες ετών.
Πιο πολύ  με σκορ ακαδημιών έχει να κάνει παρά με αγώνα εφηβικό και θα πρέπει κάτι να γίνει για να ξανακάνουμε πιο ελκυστικό το μπάσκετ τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο.

20-55

Εύκολα απόγευμα για τους Τιτάνες μέσα στην Κομοτηνή και το μυαλό του Γαϊτάνη είναι στο αυριανό δύσκολο παιχνίδι της Γυνακείας ομάδας με την πρωτοπόρο Καλαμαρία .
Στο άλλο παιχνίδι που δεν είχα την ευκαιρία να το δω όλο αλλά η τύχη βοήθησε να δω τα τελευταία δεύτερα έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι . Μεγάλο σκορ έντονες συγκινήσεις και ανατροπές  από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο. Πολλα τα παράπονα του Λογοθέτη που δεν είχε όλη την ομάδα του στο γήπεδο . Μόνο 8 παίκτριες είχε στην διαθεσή του .