Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

Β΄ΑΝΔΡΩΝ ΑΣΠΙΔΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒ. ΚΡΗΝΙΔΕΣ-ΦΙΛΙΑ 59-63

Μετά την νικηφόρα είσοδο στο εφηβικό πρωτάθλημα μια ακόμη νίκη στην πρεμέρια για την  Ανδρική ομάδα της Ασπίδας.

Είναι γνωστό πως ο κορμός της ομάδας αποτελείται στην πλειοψηφία του από τους παίκτες της εφηβικής που έπαιξαν την προηγούμενη ημέρα .Σήμερα κατάφεραν σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι να κα΄μψουν την αντίσταση του Αστέρα Καβάλας.
Από το πρωί βλέπω αγώνες αλλά το τελευταίο παιχνίδι ήταν το κερασάκι στην τούρτα.
Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό τα είχε όλα όσα μπορείς να περιμένεις σε ένα καλό παιχνίδι.
Δύναμη τρέξιμο ατομικές προσπάθειες πίεση ωραίες ομαδικές προσπάθειες .
Οι παίκτες του Α,Κοτσίκη μπήκαν φουριόζοι και στο 7,20 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 5-0.
Είχαν καλύτερη κυκλοφορία πίεζαν περοσσότερο στην άμυνα και ανάγκασαν τους παίκτες του Αστέρα να κάνουν πολλά λάθη.Αυτό το μοτίβο κράτησε σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο που έκλεισε με 19-10.
Αν στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε μια ομάδα και έμοιαζε εύκολη υπόθεση το παιχνίδι στο δεύτερο αλλάξαν τα πράγματα. Σοβάρεψε ο Αστέρας μείωσε τα λάθη έριξε το βάρος της επίθεσης μέσα στην ρακέτα και με καλά ποσοστά ευστοχίας έφτασε στον πόντο την διαφορά στο 1,28.
Είναι το σημείο που ο προπονητής της Ασπίδας παίρνει τάιμ για ανασύνταξη.
Κλείνει το ημίχρονο με την Ασπίδα μπροστά με 30-33 .
3ο δεκάλεπτο και τα αίματα ανάβουν για τα καλά . Πάνω κάτω η μπάλα με τις δύο ομάδες πολλές φορές να τρέχουν περισσότερο από ότι χρειάζεται και να κάνουν λάθη. Χαρακτηριστικό το τρέξιμο που έριξαν οι δύο διαιτητές για να προλαβαίνουν τις φάσεις.
στο 5,15 το σκορ ήταν 40-35 ενώ στο 1,13 ο Αστέρας κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 44-46.
00,58 ισοφαρίζει η Ασπίδα
00,45 46-48
48-48 με 2/2 βολές από τον Καραμπάση
00,30 2/2 βολές Γρούδος 50-48.
00,12 κλέψιμο του Τουμπαρίδη αντιαθλητικό φάουλ από το Νο 8 του Αστέρα
1/2 βολές 51-48 απέξω η μπάλα.
1/2 βολές από τον Καραμπάση από φάουλ που κέρδισε 52-48.
και με την λήξη στα 00,9 54-48.
Ήταν ένα δεκάλεπτο φωτιά με χορταστικό θέαμα.
00,09 1/2 βολές Οικονόμου 73-63.

Αυτή η νίκη έχει μεγάλη σημασία γιατί οι μικροί έρχονται από παιχνίδι την προηγούμενη ημέρα και λογικό είναι η απόδοση κάποιων να πέσει.Πολύς καλός σήμερα αθόρυβος ουσιαστικός ο Ρόϊδος .
Επίσης έκανε πολύ καλό παιχνίδι ο Γρούδος Δούκας σε αντίθεση με το παιχνίδι του Σαββάτου.
Από τον Αστέρα ο Νο 5 ήταν η αρχή και το τέλος της επίθεσης στα τελευταία λεπτά. Παρόλο που δεν έχει σωματικά προσόντα πήρε πολλά επιθετικά έτρεξε σε όλο το γήπεδο και μαζί με το Νο 10 κράτησαν τον Αστέρα που ήρθε ελλιπής .
Ένα μπράβο στα παιδιά και των δύο ομάδων για το πολύ καλό θέαμα που πρόσφεραν.

ΣΥΝΘΈΣΕΙΣ

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:
19-10, 14-20, 21-18, 18-15.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: (Κοτσίκης Αντώνης) Καραμπάσης 9, Καψάλης 22, Γρούδος 8, Καλαματιανός 2, Τουμπαρίδης 3, Καψιμάλης 3, Οικονόμου 12(1), Κοτσάφτης 2, Εφέντη 2, Νικολαίδης, Ρόιδος 4, Τσακίρης 5(1).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: (Τολιάδης Στέργιος) Μπακόλας-Σερεσλής 2, Βασιλειάδης 15(1), Ζήσης 4, Βασιλειάδης Χ. 8, Τσιρτσής 10(1), Σιδηρέλλης 14, Δημητριάδης 6, Καλογριάς 4, Σαμαράς.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η ομάδα του Γ.Ουζουνίδη κέρδισε εκτός τις Κρηνίδες με 59-63.
Είναι γνωστό ότι το ΔΟΞΆΤΟ δεν μετέχει και έτσι ο Σπάρτακος είχε ρεπό όπως και το Σουφλί.