Ο ΟΡΦΕΑΣ Ν.Σκοπού  πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα έδρα της  ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ  κερδίζοντας με 4 πόντους διαφορά. Πέρασε το πρώτο δύσκολο τεστ.
Αντιστάθηκε  η Ολυμπιάδα όσο μπόρεσε  στο Σιδηρόκαστρο  και η άλλη ομάδα των Σερρών με άνεση κέρδισε τις Φέρρες.
Στο μοναδικό παιχνίδι που δεν έπαιζε ομάδα από τις Σέρρες ο Εθνικός κέρδισε  με διαφορά τριών πόντων την Α.Ε.Κομοτηνής.
Οι προβλέψεις για τα φαβορί βγαίνουν αληθινές από την έναρξη κιόλας και φαίνεται πως θα είναι καθαρά υπόθεση Σερρών. Η ομάδα της ΞΑΝΘΗΣ ο Αρίωνας μπαίνει την επόμενη αγωνιστική στην μάχη αντιμέτωπη με την Α.Ε.Κ στην Κομοτηνή.

Ευχαριστώ τον Μ.Ανθίδη της Ολυμπιάδας για την άμεση επικοινωνία και τον Φάνη Καραπιπέρη για το αποτέλεσμα της Ηράκλειας τον Ν.Παπαδόπουλο για την ανάλυση στο παρακάτω παιχνίδι.
Συλλογική δουλειά.

Εθνικός-Α.Ε.Κομοτηνής 50-47

Οι απουσίες έμπειρων παικτών  στοίχισε στην Α.Ε.Κομοτηνής το αποτέλεσμα.
Η εικόνα του αγώνα : Η Α.Ε.Κομοτηνής  ξεκίνησε πάρα πολύ καλά στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο αμυντικά  λάθη έδωσαν τις ευκαιρίες στον Εθνικό να πλησιάσει. Στο 3ο το παιχνίδι ισορρόπησε. Ο τραυματισμός του Δρόσου στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου έριξε πολύ τον ρυθμό της Α.Ε.Κομοτηνής, που σε συνδυασμό με την αστοχία έφερε το παιχνίδι στον πόντο. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Εθνικός πέρασε μπροστά 48-47 κι από εκεί ως το τέλος προστέθηκαν άλλοι 2 πόντοι από βολές του Εθνικού.
Παράπονα έχει η Α.Ε.Κομοτηνής από την ανοχή των διαιτητών στο σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων. Χαρακτηριστικό είναι ότι είχε στο 4ο δεκάλεπτο το μπόνους των βολών από το 3ο λεπτό και παρά τις προσπάθειές τις να πλησιάσει στο καλάθι για να σκοράρει ή να πάει στις βολές, δεχόταν πολύ σκληρές επαφές που δεν σφυρίζονταν.
Σημείωση:Το παιχνίδι έγινε χωρίς το καινούριο χρονόμετρο των 24'', λόγω βλάβης.

Διαιτητές : Γκέκας, Χατζόπουλος
Δεκάλεπτα : 9-18, 20-26, 35-42,

Εθνικός : Παρισίδης 4, Κανδύλης 11(1), Οικονόμου 15, Αραμιάν 2, Τσαλκιτζής 2, Λιανός 2, Τσολακάκης 6(2), Νικολαϊδης 4, Δαλίδης 2, Ταλιαντζης 2.

Α.Ε.Κομοτηνής (Παπαδόπουλος Ν.) : Κάσσας 8π(1)7α.ρ.6κ.φ., Τσάκωνας 15π(2)7/8β.6κ.φ.7λ.4ασ., Ξανθούλης 8π(2),10α.ρ.3κλ., Γεωργαντάς 1π6α.ρ., Προβόπουλος 4π, Τερζίδης 4π, Βερροιόπουλος 3π(1), Δρόσος 2π, Χατζόπουλος 2π, Μαραυγάκης, Παπαευαγγέλου, Βαρδαξής.