Σάββατο 10 Απριλίου 2010

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ -ΞΑΝΘΗ 107-99

Όταν αντιμέτωπες είναι οι δύο καλύτερες επιθέσεις αλλά και οι δύο χειρότερες άμυνες σ'ιγουρα το σκορ θα είναι μεγάλο.
107-99  Χορταστικό σκορ με την ΞΑΝΘΗ να πληρώνει την αδράνεια του 2ου δεκαλέπτου όπου η Ολυμπιάδα ξέφυγε στο σκορ με 57-45 .
Στο 3ο πάλεψε και έφτασε τον αντίπαλο και έκλεισε το δεκάλεπτο με 78-73
  Το πιο σημαντικό είναι οι συνολικά 76 από τους 99 πόντους που πέτυχε η γνωστή τριάδα Παναγιωτοπουλος με 27(4) Χρήστου 28(1)

και Αναγνωστόπουλος 21(1). Όλη η υπόλοιπη ομάδα πέτυχε τους άλλους 23 πόντους. Με λίγα λόγια δεν βοήθησε αρκετά η περιφέρεια ή καλύτερα για μια ακόμη φορά το βάρος το σήκωσαν οι ψηλοί.
          Στο κακό 2ο δεκάλεπτο στάθηκε και ο Σ.Ιωακειμίδης  .
Σ.Ιωακειμίδης. Αδρανήσαμε αδικαιολόγητα και χάσαμε τον ρυθμό μας στο 2ο δεκάλεπτο και δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να χτίσει  μια διαφορά. Εάν δεν είχαμε αυτό το κακό δεκάλεπτο και σε συνδιασμό με το come back στο 3ο θα είμασταν μπροστά στο σκορ. Ξέραμε πως παίζαμε με ένα άκρως επιθετικογενή αντίπαλο και παρόλα αυτά δεν προσέξαμε όσο έπρεπε στην άμυνά μας με αποτέλεσμα να φάμε πάνω από 100 πόντους.
     xanthibasket:Οι 76-από τους 99 πόντους ήρθαν από τους ψηλούς με την περιφέρεια  να παρακολουθεί.Ήταν η τακτική της ομάδας αυτή?
Σ.Ι.  Όχι απλά στο παιχνίδι φάνηκε πως ήταν στην καλυτερή τους μέρα τα παιδιά και πήραν πάνω τους το παιχνίδι .
xanthibasket:  Σε πιο λεπτό του 4ου κρίθηκε το παιχνίδι?
Σ.Ι . Δύο λεπτά πριν το τέλος δύο αποφάσεις των διαιτητών ίσως έκριναν το παιχνίδι όπως και η αποβολή με 5ο φάουλ του Αναγνωστόπουλου σε εκείνο το σημείο.