Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2010

ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΙΚΗ

IΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ

Μια πολύ δύσκολη και αγχωτική νίκη για την Ξάνθη που λίγο έλειψε να χαθεί και αυτή όπως και μέσα στον ΕΡΜΗ-ΛΑΓΚΑΔΑ.
Ήταν τόσο μεγάλη η πίεση στους παίκτες της Ξάνθης για μια νίκη που έπρεπε να έρθει με κάθε μέσο. Την μια στιγμή έπαιζε συγκρωτημένο καλό μπάσκετ και πρώτη φορά έδειξαν σημάδια βελτίωσης στην άμυνα και την άλλη στιγμή γκρέμιζαν τα πάντα σε δευτερόλεπτα.
       Είπαμε νίκη πάση θυσία και έστω και με αυτό τον τρόπο τα κατάφεραν.
Ίσως θα πρέπει να δώσω μια ακόμη δικαιολογία στον προπονητή γιατί αυτά που έκαναν οι παίκτες τον έβγαλαν από τα ρούχα του μια ακόμη ήττα από παιδαριώδη λάθη δεν πιστεύω θα την άντεχε.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο μιας και για δύο λεπτά δεν είχε σημειώσει καλάθι και το σκορ ήταν 0-7 .Αλχημείες από τον Λεμονίδη για να βρει το σχήμα που θα ρολάρει το παιχνίδι.
Κακή άμυνα λάθος επιλογές από τους παίκτες στην επίθεση . Πρώτο καλάθι από τον JELENIC 3ποντο  στο 07.00.
Υπήρχαν στιγμές που προσπάθησε να παίξει καλή άμυνα παγίδες στον  αντίπαλο guard και το πετύχαινε αρκετές φορές αλλά αυτή την προσπάθεια και την καλή εικόνα την χαλούσαν τα παιδικά λάθη Τόσες πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση από φάση σε φάση δεν ξαναείδαμε .
Εκεί που πατούσε το γκάζι και εβγαζε πολύ καλές προσπάθειες αμέσως μετά πούλημα της μπάλας. Κάποια στιγμή πήρε τάιμ άουτ ο Λεμονίδης και έβαλε τις φωνές στους παίκτες φωνές που θύμησαν τον (ΙΩΑΝΝΙΔΗ εποχής ΑΡΗ)σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο ακολουθούσε την ΝΗΑΡ ΗΣΤ και ούτε μια φορά μπήκε μπροστά στο σκορ.
 Μια κάπως βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έκλεισε 37-37.
Για δικαιολογήσω και το τίτλο το παιχνίδι έγειρε όταν μπήκε μέσα ο μικρός Σίμος Ιωακειμίδης που έπαιξε καταπληκτική άμυνα και έδωσε λύσεις τόσο αμυντικά αλλά και στην επίθεση.Μαζί του είδαμε και έναν άλλο Μασλαρινό πολύ πιο ουσιαστικό παρόλα τα λάθη που αν τα περιορίσει θα είναι από τους παίκτες που θα κάνουν την διαφορά.
Τελαυταίο δεκάλεπτο με την πολύ συγκλονιστική εξέλιξη.
9.40 3ποντο Κούνας 61-57
0/2 βολές Κούνας
Απαράδεκτη απόφαση των διαιτητών που δεν δίνουν φάουλ σκληρό υπέρ του Αναγνωστόπουλου.
 7.50  Πολύ καλό καλάθι με τσαμπουκά του Αναγνωστόπουλου  65-57
 6.49 κλέψιμο της μπάλας για την Ξάνθη απίθανο λάθος του ΧΡΗΣΤΟΥ που δεν γυρίζει στην άμυνα και το σκορ 65-59
Χαμένη επίθεση για τους φιλοξενούμενους.
6.23   καλάθι και φάουλ από τον ΧΡΗΣΤΟΥ 68-61
68-63
 5.40 70-63 ΧΡΗΣΤΟΥ
Καθαρό κόψιμο του Χρήστου που πάει να διορθώσει ένα ακόμη λάθος του και οι ταρατατζούμ διαιτητές δίνουν φάουλ.
1,10  Κουτρουλιάς 70-72
31.05 Τρίποντο Παναγιωτόπουλου άστοχο αλλά οι παίκτε του ΝΗΑΡ ΗΣΤ τραβάνε το δυχτάκι και το μετράνε οι διαιτητές 73-72
 Τα υπόλοιπα συγκλονιστικά δεύτερα στα β'ιντεο.

Από την αντίπαλη ομάδα ξεχώρησε ο Μίχαλος

και ο  Κουτρουλιάς που ήταν σκασμένος από τον τρόπο που έχασε η ομάδα του.

Μπορέσαμε να πάρουμε κάποιες δηλώσεις του :
"Κουτρουλιάς:Στο πρώτο μέρος είχαμε το παιχνίδι πάιξαμε καλή άμυνα αλλά χάσαμε πολλά ρημπάουντ και δώσαμε πολλές δεύτερες ευκαιρίες στην ΞΑΝΘΗ.
Στο δεύτερο ήταν ένα παιχνίδι πόντο πόντο πάντως όχι καλό και ποιοτικό που κρίθηκε στις λεπτομέριες και στις βολές με την ΞΑΝΘΗ να κερδίζει τελικά.
xanthibasket:Τα τελευταία δέυτερα τι έγινε?
 Κουτρουλιάς: Στα τελευταία δεύτερα κάναμε λάθος επιλογή και πήγαμε σε τρίποντο.
xanthibasket: Η ευκαιρία που σας δόθηκε με το λάθος του Καραγεωργίου δεν την εκμεταλευθήκατε?
Kουτρουλιάς: Και εκεί κάναμε λάθος επιλογή γιατί έπρεπε να πάμε την μπάλα μέσα στο καλάθι για σουτ 2 πόντων. "
Λίγο έλειψε να γίνει αρνητικός ήρωας ο Καραγεωργίου με το τραγικό λάθος να πουλήσει την μπάλα στα τελευταία 11 δεύτερα .Από παίκτη με την δική του εμπειρία τέτοια λάθη δεν συγχωρούνται.
   Θα το ξαναπώ έγινε άλλος παίκτης ο ivan  και δείχνει τι μπορεί και ξέρει να κάνει στο γήπεδο, σταθερή αξία ο Γιώργαρος Αναγνωστόπουλος. Χρήστου πολλά καντάρια μπάσκετ αλλά να χάνει έτσι τα lay-up δεν γίνεται .Μεγάλο πρόβλημα οι μεταπτώσεις του από το ζενίθ στο ναδήρ σε κάθε επίθεση.
Μάλλον τιμωρία είχε ο Γ.Στεφανίδης μετά το λάθος στο παιχνίδι με τον ΕΡΜΗ  και δεν είχε χρόνο συμμετοχής παρά ελάχιστα λεπτά.Κακός ο Καραγεωργίου που στάθηκε μόνο οργανωτικά στο πρώτο μέρος. Νησίωτης πάλεψε .Κουκουράβας κακή εμφάνιση χωρίς ιδιαίτερη συμμετοχή στην συνολική προσπάθεια.