Α΄ Ανδρών .Σχολιασμός αγωνιστικής.

Ξανά στην κορυφή ο Ορφέας μετά τη νίκη του μέσα στην Ηράκλεια.
Στον πάτο του βαρελιού μάλλον ξεκαθάρισε ποιοί πέφτουν.
ίμαστε έτοιμοι για τον τελικό δήλωσαν οι παίκτες της Χρυσούπολης."

Εύκολο απόγευμα για τον Ορφέα που δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη και τώρα χρειάζεται άλλη μία για να τερματίσει πρώτος ..
Η μέχρι τώρα πρώτη στη βαθμολογία Ολυμπιάδα είχε ρεπό (είναι τα παιχνίδια με τον Άθλο) και βρέθηκε στην δεύτερη θέση .
Τα πιο κρίσιμα παιχνίδια ήταν αυτά της ουράς.Πανσερραϊκός-Αρίωνας και Ρούπελ-ΑΕΚ.
Τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά με αποτέλεσμα μάλλον (και αυτό το μάλλον σημαίνει πως υπάρχουν ακόμη μαθηματικές ελπίδες για την ΑΕΚ ) μετά τον Άθλο που παραιτήθηκε υποβιβάζεται και η  ΑΕΚ.
Μαθηματικά όμως η ΑΕΚ έχει ελπίδες.
Όλα παίζονται την τελευταία αγωνιστική στο παιχνίδι
Εθνικός-Αρίωνας.Σε περίπτωση που χάσει ο Εθνικός από τον Αρίωνα και η ΑΕΚ κερδίσει και τα δύο τελευταία παιχνίδια πέφτει ο Εθνικός.
Σενάρια μεν αλλά μαθηματικά δεν τελείωσε τίποτα .
Όπως και η πρώτη θέση δεν έκλεισε μαθηματικά. Αν χάσει ο Ορφέας τα δύο τελευταία παιχνίδια και κερδίσει αντίστοιχα τα δύο η Ολυμπιάδα περνάει αυτή.
Αν και τα διάφορα σενάρια που παίζονται τον τελευταίο καιρό κάνουν λόγο για κάτι καλό και μεγάλο για το μπάσκετ της περιοχής μας.
Είναι έτσι η κατάσταση στις μεγάλες κατηγορίες και όποια ομάδα έχει καλή οικονομική κατάσταση μπορεί άνετα να βρεθεί αγοράζοντας δικαιώματα σε πολύ μεγαλύτερη κατηγορία !!!!!!!!!

Καίγεστε να μάθετε ??????
Υπομονή.........

Στις Σέρρες για να γυρίσω πίσω ο Αρίωνας δεν είχε στο μυαλό του τη νίκη κάτι πολύ δύσκολο άλλωστε αλλά στο αν θα χάσει η ΑΕΚ στο Σιδήρ/το. Έχασε δεν έκανε το 3/3 και όλα μια χαρά για τον Αρίωνα που θα κοιτάξει τη νέα χρονιά με προγραμματισμό !!!!!!!!
Λέμε και καμιά για να έχουμε να λέμε.....
Αντίθετα η ΑΕΚ πάλεψε για ένα ακόμη παιχνίδι εκτός με την ομάδα του Ρούπελ.
Τώρα θα περιμένει να γίνουν πολλές αλλαγές ....
Στην Καβάλα  ο Εθνικός έχασε στο νήμα την νίκη. Η γηπεδούχος σαφώς επηρεασμένη από την μακρά περίοδο διακοπών πίστεψε πως θα ήταν ένα εύκολο απόγευμα. Το κίνητρο το είχε ο Εθνικός που έχασε την ευκαιρία ή καλύτερα την πέταξε όταν λίγο πριν τη λήξη περίπου 2,5 λεπτά και μπροστά ήταν στο σκορ και βολές είχε. Δεν τις έβαλε και στον χρόνο που απόμεινε κατάφερε και έχασε το παιχνίδι.

Πρόβα τελικού για την Χρυσούπολη που ξέσπασε στην Θύελλα .Σε μεγάλη μέρα ο Αποστόλου
που πέτυχε 11 !!!!!!  τρίποντα από τα 17 στο σύνολο που πέτυχε η ομάδα του.
Οι  ελλείψεις των Πιπιλιάγκα-Τερζόγλου και Μαυροσκολίδη δεν την επηρέασαν καθόλου και ήρθε η άνετη νίκη με σκορ 64-82.
35 (11) πόντους ο Αποστόλου 23(4) Αμπελακιώτης 15(2) Πεξαράς και 7 Καλεάδης.

Αν κρατήσουν τον ρυθμό τους για τον τελικό θα δούμε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι.