Δευτέρα 29 Μαΐου 2017

Μικρός Τελικός Όπως το περίμενα.

Και αυτό που περίμενα ήταν να νικήσει η ομάδα της πόλης μου και να αναδειχθεί καλύτερος παίκτης του παιχνιδιού ο Ξανθιώτης της ΦΙΛΙΑΣ  ο  Χαράλαμπος Σαββουλίδης.
Και όλα έγιναν κατά γράμμα. Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ πήρε την νίκη με πολύ άγχος και μαζί την τρίτη θέση για την οποία δεν πήρε μετάλλιο την ώρα των απονομών ?????
Δεν γνωρίζω άλλη διοργάνωση στην οποία ο τρίτος να μην παίρνει το μετάλλιο του την στιγμή των απονομών.????
Ο Χ.Σαββουλίδης λίγο έλειψε να πάρει μόνος του το παιχνίδι με την  προσπάθειά του σε όλο το παιχνίδι στο   01,33   κάνοντας το  73-71   με τρίποντο το 74-73 01,18 και το 78-75 00,14,7  πριν τη λήξη.

1ο  Δεκάλεπτο .
Μια ομάδα μπαίνει στο παρκέ. Είναι ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ που πιέζει σε όλο το παρκέ και αναγκάζει την ΦΙΛΙΑ σε σωρεία λαθών. 14-08  το σκορ στο 03,51 και το πρώτο Τάιμ για την ΦΙΛΙΑ  αλλά μόνο λύσεις δεν βγήκαν στην συνέχεια.
10-2  το σκορ για το υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου κλείνοντας με 24-10  .
2ο  Δεκάλεπτο.
Αλλάζει το σκηνικό μέχρι το 06,45 .  Η ΦΙΛΙΑ παίζει πιο καλά περιορίζει τα λάθη της και έχει την ευστοχία που δεν είχε  στο πρώτο δεκάλεπτο. Σε αυτό το χρονικό σημείο το σκορ γίνεται 30-21 με 6 πόντους για τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ και  11  για την ΦΙΛΙΑ  και το πρώτο τάιμ για τον Π.Πεχλιβανίδη που βλέπει τους παίκτες του να κάνουν σωρεία εύκολων λαθών.
Δεν αλλάζει τίποτα και το δεκάλεπτο να κλείνει με 15-20  επιμέρους σκορ και το το ημίχρονο 39-30 με την  διαφορά να πέφτει  στους εννέα πόντους.
3ο Δεκάλεπτο.
Μειώνει ακόμη περισσότερο η ΦΙΛΙΑ  και στο 05,37  η διαφορά είναι πέντε πόντοι. Είναι αλήθεια ότι  οι βασικοί παίκτες του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ φαίνεται να μην έχουν την διάθεση που είχαν στον ημιτελικό.
02,42  46-43  και τάιμ ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ.
Και τελειώνει το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 19-18 και συνολικό σκορ  58-48. Η εξέλιξη του παιχνιδιού έδειχνε πως θα ήταν συναρπαστική.
4ο  Δεκάλεπτο.
05,00  69-59 Από αυτό το λεπτό και μέχρι το 02,10 ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ σημειώνει ένα καλάθι δύο πόντων και η  ΦΙΛΙΑ εννέα πόντους  71-68.
01,37   73-68
01,33 73-71 . 74-71  με 1/2  βολές από τον ΨΑΛΤΟΥ.  01,18  74-73 από τον Σαββουλίδη και παίρνει φωτιά το παιχνίδι. 00,60 καλάθι από τον Κουμπάνη.
00,43,2  2/2  από τον ΑΝΘΗ 78-73.
00,26,1   βήματα από παίκτη της ΦΙΛΙΑΣ.
00,14,7  78-75  με τρίποντο του Σαββουλίδη.
00,13,7  0/2  βολές από τον κατ άλλα πολύ καλό Τσίλογλου. (η μπάλα καίει και ζυγίζει 100 κιλά).
78-75  παραμένει το σκορ και η κατοχή για την ΦΙΛΙΑ  που με  ένα τρίποντο μπορεί να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.
Έχει διαφορετική άποψη ο Τσίλογλου που κλέβει την μπάλα στο 00,09,5 και φεύγει στον αιφνιδιασμό αλλά του γίνεται φάουλ. Και πάλι δεν μπαίνει καμία βολή 0/2    αλλά ο χρόνος που απομένει δεν είναι αρκετός για να αλλάξει κάτι και το παιχνίδι τελειώνει με 78-75.
Σαφέστατα επηρεασμένοι από την ήττα με τον ΓΣΕ  οι παίκτες του ΛΕΥΚΙΠΠΠΟΥ  που δεν είχαν την ίδια μαχητικότητα και επέτρεψαν στο πολύ καλό νεανικό σχήμα του ΟΥΖΟΥΝΙΔΗ να δείξει τις πολύ καλές αρετές του.