Κυριακή 4 Ιανουαρίου 2015

ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ

ΕΝΩΣΗ  &  ΑΣΠΙΔΑ  από τον τρίτο όμιλο και  ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ , ΓΑΣ  από τον 4ο  όμιλο  θα είναι οι ομάδες που θα παλέψουν για τις δύο θέσεις της τελικής φάσης.
ΑΣΤΕΡΑΣ  με πλεονέκτημα  και ο ΚΑΟΔ ως δεύτερος από τον δεύτερο όμιλο.
Οι ΙΚΑΡΟΙ κέρδισαν ΠΑΝΣΕΡ/ΚΟ και πρωτιά στον πρώτο όμιλο.
Η  ΕΝΩΣΗ κέρδισε την ΑΣΠΙΔΑ  με 61-50  και έκανε το 2/2  και περνάει με πλεονέκτημα στην επόμενη φάση έχοντας 4εις βαθμούς.
Η ΑΣΠΙΔΑ  θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση εάν θέλει να περάσει που σημαίνει δύο νίκες επί του πρώτου του 4ου ομίλου.
Τώρα στο παιχνίδι που έγινε σήμερα στα ΠΟΤΑΜΟΥΔΙΑ  η ΕΝΩΣΗ εκμεταλλευόμενη το πλεονέκτημα που έχει με τους ψηλούς και με την ζώνη άμυνας στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη .

xanthibasket.  Πρόκριση μεν αλλά με μειονέκτημα .

Χ.Βαχαρίδης. Ήμασταν καλοί στα τρία δεκάλεπτα αλλά όταν ο αντίπαλος στο τελευταίο δεκάλεπτο γύρισε σε άμυνα ζώνης είχαμε πρόβλημα. Συν το ότι είμαστε ομάδα περιφέρειας και δεν έχουμε τα κορμιά του αντιπάλου λογικό ήταν να έχουμε πρόβλημα. Δεν μπήκαν κάποια μεγάλα σουτ που θα ανάγκαζαν τον αντίπαλο να αλλάξει άμυνα και φέτος έχουμε ένα ζήτημα σε τέτοιες άμυνες.
Να τονίσω ότι η ΑΣΠΙΔΑ είναι η μοναδική ομάδα που δεν παίζει άμυνα ζώνης.
 Έχουμε σαν ομάδα άλλη φιλοσοφία.
Τώρα σίγουρα είναι επιτυχία η πρόκριση  αλλά θα ήταν καλύτερα εάν κερδίζαμε σήμερα.
 Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουμε τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ και ΓΑΣ  και θα πρέπει να υπερβάλουμε εάν θέλουμε την πρόκριση.
 Να ευχαριστήσω όλους τους παίκτες μου για τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν και συνεχίζουμε με ακόμη περισσότερη διάθεση .
Δημιουργήσαμε μια παράδοση που θέλουμε να συνεχίσει.

Ο ΑΙΑΣ  κέρδισε τον ΑΡΙΩΝΑ εκτός με 51-67 και τέλος ο ΑΟΧ  κέρδισε  εκτός τον ΗΡΑΚΛΗ 52-58.
Ο ΓΑΣ πήρε σπουδαία νίκη στην εδρα της ΦΙΛΙΑΣ στην παράταση (43-43)  48-50 χθες και μαζί τη πρόκριση αλλά όπως και η ΑΣΠΙΔΑ ξεκινάει με μειονέκτημα.