Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Α΄ ΑΝΔΡΩΝ 22-23/3/14

1-6
Πρωταθλητής ο ΟΡΦΕΑΣ . Δεύτερος για λίγο ο ΑΣΤΕΡΑΣ μέχρι τη νίκη της ΑΕΚ και σπουδαίο παιχνίδι την επόμενη αγωνιστική.

ΦΙΛΙΑ -ΟΡΦΕΑΣ  50-74          ΕΔΩ

ΑΟΧ-ΑΣΤΕΡΑΣ    45-80            ΕΔΩ

ΑΕΚ-ΑΟΣ              68-67
Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που έκρινε για την ώρα τη δεύτερη θέση μέχρι το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής ΑΣΤΕΡΑΣ-ΑΕΚ και φυσικά το τελευταίο παιχνίδι με τον ΟΡΦΕΑ.

Σ.ΠΑΠΟΥΗΣ .Πολύ άστοχη η ομάδα μου χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια κάτω από τη ρακέτα. Παρόλα αυτά σαν σύνολο και με τον τρόπο που αγωνιστήκαν οι παίκτες μου είμαι πολύ ευχαριστημένος.

xanthibasket .     Πως κρίθηκε το παιχνίδι?

Σ.Π Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι και τα 00,15 δεύτερα πριν τη λήξη. Ο ΣΚΕΜΠΗΣ με τρίποντο βάζει μπροστά την ομάδα μου και αμέσως μετά διαλέξαμε να κάνουμε φάουλ προς αποφυγή τριπόντου. Εύστοχος  στις δύο βολές  ο ΑΟΣ και λήξη.
xanthibasket .  Κρίθηκε η δεύτερη θέση?

Σ.Π  Μένουν δύο παιχνίδια . Πρώτα κοιτάμε το παιχνίδι με τον ΑΣΤΕΡΑ εκτός όπου πιστεύω ότι μπορούμε να το χτυπήσουμε και να τα δώσουμε όλα στο τελευταίο με τον ΟΡΦΕΑ και ότι βγει.

xanthibasket .  Υπάρχει περίπτωση μετά τα αποτελέσματα στη Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ να πάνε στη Β΄ δύο ομάδες δικές μας ΑΣΠΙΔΑ και ΓΑΣ κάτι τέτοιο σημαίνει άνοδος και της δεύτερης ομάδας από την Α΄ τοπικό.

Σ.Π Εκεί ελπίζουμε όλοι να γίνει αυτό και να ανοίξει δεύτερη θέση για την Γ΄ΕΘΝΙΚΗ.

7-10
ΠΑΝΣΕΡΑΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ  66-59
Με έξι παίκτες χωρίς προπονητή (Μ.Ξανθίδης) κατέβηκε η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ .Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκτός κλίματος παιχνιδιού με αποτέλεσμα η διαφορά για τον γηπεδούχο να φτάσει στους 14 πόντους 23-09
Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν καλά και κατάφεραν να σημειώσουν 25 πόντους μειώνοντας τη διαφορά στους πέντε (18-25) 41-36
Στο τρίτο η διαφορά του πειμέρους σκορ ήταν ένας πόντος μειώνοντας ακόμη τη διαφορά στους 4εις
(14-15)  55-51
Καλή μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου όλα κρίθηκαν στο τελευταίο 1,5 λεπτό με τον γηπεδούχο να είναι πιο σοβαρός και να παίρνει τη νίκη με 66-59  (11-10)