ΠΑΙΔΙΚΟ 3η Αγωνιστική. ΑΡΙΩΝΑΣ-ΕΝΩΣΗ κλπ

ληξη

Στον 1ο & 2ο όμιλο  καμιά αλλαγή που ταράζει τα νερά.
Αλλαγές μεγάλες στους άλλους δύο ομίλους.
Η σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Ολυμπιάδας μέσα στην Κομοτηνή επί της ΑΕΚ που μέχρι τώρα ήταν το μεγάλο φαβορί ταρακούνησε τους πάντες.
1 νίκη με δυσκολία μέσα στον Σπάρτακο την προηγούμενη αγωνιστική για την ΑΕΚ και τώρα μια ήττα μέσα στην έδρα της από την Ολυμπιάδα.
Λογικό είναι ο προπονητής της Μ.Δαφτσής να είναι στεναχωρημένος και να τονίζει στους αθλητές του πως πρέπει να είναι πιο σοβαροί εάν θέλουν να κάνουν το κάτι διαφορετικό και να αφήσουν  τα πέτρινα χρόνια πίσω.
Από την άλλη η Ολυμπιάδα έκανε αυτό που κάνει τόσα χρόνια.
Χαλάει την ηρεμία των φαβορί.
2ο παιχνίδι 2η νίκη στην παράταση.
            Εκεί που γίνεται το πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα είναι στον τρίτο όμιλο.
Υπάρχει ένας κανόνας η μεταβατική ιδιότητα που λέει αν ο Α κερδίσει τον Β  και ο Β κερδίσει τον Γ τότε ο Α θα κερδίσει τον Γ!!!!!!!!!!!.
Στο μπάσκετ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Η Ένωση κέρδισε την Ασπίδα με διαφορά 13 πόντων και κάποια στιγμή έφτασε στους 29.
Την επομένη αγωνιστική η Ασπίδα που ξύπνησε από την ήττα κέρδισε με 7 πόντους (έως 19 η διαφορά) τον Αρίωνα .
Τρίτη αγωνιστική  με ένα παιχνίδι  φωτιά.
Ίσως να ξεκαθάριζε το τοπίο αλλά δεν γίνεται έτσι πάντα.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ένας Αρίωνας που ταρακουνήθηκε από την ήττα (Ασπίδα 2001) μπήκε στο παιχνίδι σαν να έπαιζε μόνος του.
Από την αρχή μέχρι την λήξη δεν έδωσε το δικαίωμα στην Ένωση να ελπίζει ότι μπορεί να κάνει τη διαφορά.
Ήταν τέτοιος ο αγωνιστικός του οίστρος που μέχρι την λήξη οι παίκτες του έτρεχαν πίεζαν και έφτιαξαν την τεράστια διαφορά των 42 πόντων προβληματίζοντας όλους όσους είδαν το παιχνίδι για την δυναμική της Ένωσης.
    Το αγώγι ξυπνάει τον αγωγιάτη και ήττα πεισμώνει.
Αντίθετα η Ένωση ήταν σκιά του εαυτού της τουλάχιστον αυτόν που έδειξε στο παιχνίδι με την Ασπίδα 2001.

Υπάρχουν μερικά σημεία που κάνουν τη διαφορά.
Στο παιχνίδι Ένωση- Ασπίδα2001 οι γηπεδούχοι είχαν τρομερά στατιστικά.
Στο παιχνίδι του Σαββάτου έγινε το αντίθετο μόνο 46 πόντοι σε 40 λεπτά δηλαδή σχεδόν λεπτό και καλάθι.
    Στο παιχνίδι Ασπίδα-Αρίωνας  άμυνα έπαιξε μόνο ο Ελυσσαίος Ντούβελος μαζί με τον Σαββουλίδη.
Επίσης ο Τζάστας δεν έδωσε τα αναμενόμενα σε σκοράρισμα.
Επιθετικό ρόλο είχαν οι Σαββολίδης-Καρτάλης.
Στο παιχνίδι με την Ένωση οι δύο παραπάνω έδωσαν αυτό το ρόλο στους Τζάστα-Ντούβελο.
Ελυσσαίος
    Και εκείνο που έκανε τη διαφορά ήταν η καταπληκτική εμφάνιση του Ελυσσαίου Ντούβελου που για πρώτη φορά όσο τον γνωρίζω  δεν έκανε 4-5 φάουλ.
Έμεινε στα δύο και πρόσεξε να βοηθήσει με την παρουσία του και το σκοράρισμα την ομάδα του.
        Από την αρχή ο Αρίωνας πίεσε την περιφέρεια της Ένωσης για να κάνει το λάθος.
Ο Γ.Θερμός ήξερε πως η Ένωση έχει υπεροπλία στην ρακέτα και έμενε η πίεση στην περιφέρεια.
Πέτυχε αυτό και είδε να μην καταφέρνουν τίποτα οι ψηλοί της Ένωσης.
Με αυτή τη τακτική ο Αρίωνας ξέφυγε από την αρχή με 22-8 .
 2ο Δεκάλεπτο με τον γηπεδούχο να έχει μια μικρή κάμψη. από το 08,10 έως το 06,00 δεν πετυχαίνει πόντο.
Η Ένωση κάνει ένα 8-0 και πλησιάζει στο 06,00 σε 27-18.
Αλλά μέχρι εκεί. 42-27το σκορ στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου με τρίποντο στην λήξη του χρόνου από τον Ντούβελο.
   3ο Δεκάλεπτο με τον προπονητή της Ένωσης να προσπαθεί με κοντό σχήμα να πιέσει γιατί βλέπει ότι δεν μπορεί η ομάδα του να ανταποκριθεί στον γρήγορο ρυθμό του αντιπάλου.
Αλλά και πάλι τίποτα.
Κανένα σχήμα δεν βοηθάει.
Και πάλι αλλαγή με δύο ψηλούς για να πάρουν τα ρημπάουντ χωρίς αποτέλεσμα. 65-35 και πάλι καλάθι με την λήξη του Ντούβελου που συνεχίζει ακάθεκτος σε επίθεση όσο και σε άμυνα χωρίς φάουλ.
Να σημειώσω ότι στο πρώτο δεκάλεπτο τα λάθη της Ένωσης ήταν τόσα που σταμάτησα να τα μετράω .
Και κάθε λάθος ήταν αντεπίθεση που την τελείωνε εύστοχα ο πρώτος σκόρερ του Αρίωνα Τζάστας.
   Δείτε την εξέλιξη του σκορ για να καταλάβετε τι έγινε.
82-45
83-45, 85-45, 87-45, 88-45  και τελικό 88-46.

Λίγος κόσμος στο παιχνίδι αλλά η παρουσία του κυρ Νίκου  ........Είναι ο άνθρωπος πίσω από κάθε προσπάθεια εδώ και χρόνια. Εδώ μαζί με τον υπεύθυνο τύπου????
του Αρίωνα κο Γ.Σαββουλίδη.

Έτσι φτάσαμε να έχουν και οι 4εις ομάδες από μία εκτός έδρας ήττα. Πλεονέκτημα λόγω τεράστιας διαφοράς έχει τώρα ο Αρίωνας που τελείωσε τα ντέρμπι. Περιμένει τον δεύτερο γύρο όπου έχει ένα εντός με ΑΣΠΙΔΑ2001 και  εκτός με ΓΑΣ & ΕΝΩΣΗ.
Η Ένωση στον δεύτερο γύρο παίζει στην Ξάνθη με την Ασπίδα αλλά πρώτα θα πρέπει να ξεπεράσει την τελευταία αγωνιστική το εμπόδιο του ΓΑΣ στην δύσκολη έδρα της Κομοτηνής.
Ο παράγοντας ΓΑΣ που είναι μέσα στο παιχνίδι είναι ο πιο σημαντικός.
   Ο ΓΑΣ είχε το δικό του ρεπό και θα τα δώσει όλα στα δύο τελευταία παιχνίδια εκτός με Ασπίδα 2001 και εντός με Ένωση. Φωτιά πήρε το πρωτάθλημα.
Η  Ασπίδα 2001 είχε ένα εύκολο απόγευμα με την Χρυσούπολη.
Μεγάλη ευκαιρία για ξεκούραση στους βασικούς παίκτες αλλά και ευκαιρία για ανάρρωση στους  τραυματίες  της.
Σπουδαία νίκη για τον ΑΙΑΝΤΑ που κέρδισε την Ασπίδα ΑΠΣ.
Σπουδαία γιατί οι μικροί κέρδισαν τους μεγαλύτερους.  Αντίθετα οι της Ασπίδας ήταν εκτός χρόνου και τόπου. Ατελείωτα λάθη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού .