Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2010

ΞΑΝΘΗ-ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 87-86 4η Νίκη στην σειρά

Όταν σε ένα παιχνίδι αντιμέτωπες είναι δύο από τις πιο επιθετικές ομάδες το παιχνίδι συνήθως είναι καλό και θεαματικό και προπαντώς έχει και αρκετά  μεγάλο σκορ όχι σαν τον τελικό κυπέλου που λίγο ακόμη και θα έληγε 40-40.
Λίγοι οι θεατές δικαιολογημένα αλλά όσοι ήταν εντός χάρηκαν ένα ακόμη παιχνίδι.
Ανοιχτό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες  και αρκετά μεγάλο σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο 30-24.
Πιο ουσιαστική η Ξάνθη που είχε σε μεγάλα κέφια τον ΧΡΗΣΤΟΥ και μαζί του ο Παναγιωτόπουλος ήταν οι κύριοι σκόρερ της  Ξάνθης. Από τον Αρκαδικό σε μεγάλα κέφια ο Γιοβάνοβιτς 27 πόντους   έδειχνε να είναι ασταμάτητος .Νικητής στις πιο πολλές μονομαχίες απέναντι στον Αναγνωστόπουλο κάτι που ανάγκασε τον Λεμονίδη να τον κάνει αλλαγή βάζοντας στην θέση του τον Νησιώτη.
Ποιό δυνατός παίκτης μέσα στην ρακέτα ο Νησιώτης σταμάτησε τον μονόλογο του Γιοβάνοβιτς (οι πρώτοι 13 πόντοι του Αρκαδικού ήταν δικοί του). Πολύ ουσιαστικός έδειξε ένα άλλο πρόσωπο μάλλον αυτό θα είναι και το αγωνιστικό του πρόσωπο και ο λόγος που τον  πήρε το καλοκαίρι η Ξάνθη.
Δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες εμφανίσεις ο Νησιώτης και μάλλον δίκαια μπορώ να τον θεωρήσω ως τον πιο ουσιαστικό παίκτη της Ξάνθης.
Συμπαραστάτης του Γιοβάνοβιτς ο Σουρλης  15 πόντους έδιναν αυτοί οι δύο τις ανάσες στον Αρκαδικό.Το δεκάλεπτο έκλεισε με 30-24 και στο δεύτερο η Ξάνθη ανέβασε ρυθμούς και στο 7.00 ήταν μπροστά με 34-24. Κύριο όπλο η καλή άμυνα απέναντι σε μια ομάδα που άλλαζε επιθετικές τακτικές και μοντέλα στην προσπάθεια να βρει την λύση να σπάσει την καλά στημένη άμυνα της Ξάνθης. Από το 5.16 βρήκε το φάρμακο ανέβασε στροφές και κα΄λυψε την διαφορά και στο 2.38 ήταν μπροστά με ένα πόντο 39-40  Ισορόπησε η Ξάνθη και το δεκάλεπτο έκλεισε με 53-46.
Διόρθωσε τα λάθη της η Ξάνθη στο τρίτο και έδειξε πως δεν θα αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη πίεσε  έτρεξε και ανέβασε πάλι την διαφορά στους 10 πόντους 64-54 έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο.
   Ο Αρκαδικός έχει δέιξει όπως δήλωσε και ο προπονητής του πως είναι ομάδα που παλεύει μέχρι το τέλος και προσπαθεί να ανατράψει την όποια διαφορά. Αυτό έκανε και στα τελευταία λεπτά του 4ου δεκαλέπτου όταν μέχρι την στιγμή εκείνη έχανε και με  13 πόντους.
  Ήταν πολύ έντονα και δραματικά τα τελευταία  δεύτερα και λίγο έλειψε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα με τον εκπληκτικό σε σουτ 3πόντων μέσα σε 10 δεύτερα 2  3ποντα  ΣΟΥΡΛΗ.
01.03 φάουλ Τόσιτς στον Χρήστου 1/2 82-79
47.06 ΄΄  άδικο 5ο φάουλ στον Νησιώτη  1/2 βολές από τον Σιζόπουλο 82-80 και το γήπεδο βράζει .
επίθεση της Ξάνθης 'αστοχο σουτ του Χρήστου επιθετικό από τον Κουκουράβα άστοχος και ο Αναγνωστόπουλος  επίθεση του Αρκαδικού άστοχο σουτ του Σιζόπουλου αμυντικό του Αναγνωστόπουλου αντιαθλητικό από τον πρώτο
1/2 83-80
 11.00 ΄΄Επίθεση για Ξάνθη φάουλ στον Χρήστου 2/2 85-80
06.6 ΄΄΄απίθανο τρίποντο από τα 7.5 μέτρα του  Σουρλή. 85-83
05.5΄΄  φάουλ του Σουρλή στον Αναγνωστόπουλο 2/2 87-83
01.1 ΄΄ 3ποντο του Σουρλή μια από τα ίδια  87-86 και τέλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ.
30-24    18-20   16-10  23-32

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
 -----------------------------------------------------------------
xanthibasket: Το προηγούμενο με το ΑΙΓΑΛΕΩ το κερδίσατε στο τέλος μια από τα ίδια και σήμερα?
Σμυρνιώτης (προπονητής Αρκαδικού)    Είμαστε ομάδα του τελευταίου λεπτού δεν αφήνουμε κάνενα παιχνίδι τα παλεύουμαι όλα μέχρι το τέλος. Καταφέραμε να γυρίσουμε μια διαφορά 15 πόντων και την πήγαμε στον πόντο και εκεί κερδίζει η πιο καλή η πιο σοβαρή και αν το θες η πιο τυχερή ομάδα είναι οριακό το σημείο.
Μπράβο στα παιδιά που πάλεψαν το παιχνίδι αν και νιώθουν πικραμένοι για το αποτέλεσμα.
Από το παιχνίδι θα κρατήσω την ουσιαστική είσοδο στην ομάδα του Γιοβάνοβιτς που ήταν κυρίαρχος και αποτελεί δέικτη ισορροπίας για την ομάδα.
xanthibasket: Με βάση τα αποτελέσματα ήττα του Ηρακλή  και σε περίπτωση νίκη δική σας θα μιλούσαμε πάλι για άνοδο κάτι που τώρα δείχνει μακρινό όνειρο?

Σμυρνιώτης Δεν νομίζω ότι μιλήσα ποτέ για άνοδο μιας και αυτή η διαδικασία απαιτεί πολλά παραπάνω για να γίνει πραγματικότητα. Η διαχείρηση μιας τέτοιας  προοπτικής δεν είναι εύκολη υπόθεση .
Στόχος μας είναι να χτυπάμε όλα τα παιχνίδια και ότι μποτρούμε να πάρουμε έιναι καλό.
     -----------------------------------------------------------------------
Συνέχεια με τον Δ.Μασλαρινό
xanthibasket: Δραματική εξέλιξη είχε το παιχνίδι στο τέλος παρόλο που φαινόταν πως θα μπορούσε να το κερδίσει εύκολα τουλάχιστον αυτό έδειχνε η διαφορά των 13 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο?

Δ.Μ. Ξέραμε πως αλλάζει τα σχήματα ο Αρκαδικός καλύπτει διαφορές  όπως στα προηγούμενα παιχνίδια.
Σήμερα άλλαξε πολλές φορές σε κοντό σχήμα και έτρεξε πολύ και αυτό ήταν που έκανε την διαφορά να μειωθεί γιατί δεν τα καταφέραμε απέναντι στο κοντό σχήμα.
Κρατάμε την νίκη απέναντι σε μια ομάδα που κέρδισε Ηρακλή ΚΑΟΔ είναι η τέταρτη στην σειρά νίκη και αυτό είναι που μετράει στο τέλος. Μετά την νίκη θα πάμε με άλλη διάθεση στην Δράμα να τα δώσουμε όλα και θα δούμε αν θα κάνουμε το κάτι παραπάνω ή θα μείνουμε στην μέση.
Δηλώσεις ΛΕΜΟΝΙΔΗ
xanthibasket: Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γιοβάνοβιτς μας έβαλε μέσα στα καλάθια και μόνο όταν μπήκε ο Νησιώτης ήρθε κάποια ισορροπία . Με την έξοδο του με 5ο φάουλ ήρθε πάλι η αλλαγή των συσχετισμών?
  Ν.Λ =Ο Στράτος είναι πιο δυνατός στην άμυνα σε αντίθεση με το παιχνίδι του Αναγνωστόπουλου που μπορεί και τραβάει τον αντίπαλο έξω .Είδαμε το πρόβλημα και προσπάθησαμε με την είσοδο του Στράτου  να το λύσουμε αλλά όταν έκανε το 4 φάουλ τον έβγαλα για λίγο και με την επανεισοδό του έκανε το 5ο δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο . Προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε στην συνεχή αλλαγή τακτικής του αντιπάλου και τα καταφέραμε αρκετά καλά.

ΞΑΝΘΗ (Λεμονίδης): Παναγιωτόπουλος 20 (4), Χρήστου 23, Ιωακειμίδης, Κουκουράβας 4, Στεφανίδης 5 (1), Γέλενιτς 8 (1), Αναγνωστόπουλος 10, Νησιώτης 10, Καραγεωργίου, Μασλαρινός 7 (1).
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Σκουζής, Τόσιτς 18 (1), Παπαδάκης, Καψαύτης 13 (2), Σιζόπουλος 6, Γιοβάνοβιτς 27, Καραδολάμης 3 (1), Μαναβόπουλος 1, Σουρλής 15(3), Σιβορότκα 3 (1), Τζουγκαράκης.