Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2011

Αποτελέσματα Εφηβικό 2η Αγωνιστική Ασπίδα -Αρίωνας

Νίκες για Ολυμπιάδα Ασπίδα και ΑΕΚ .
Δίκαιη έκρινε την νίκη της ΑΕΚ ο προπονητής του ΓΑΣ Π.Φωτεινάκης (διαβάστε το σχόλιο  του παρακάτω ).
Σχολιασμός για το παιχνίδι από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Νίκη και για την Ολυμπιάδα μέσα στο Διδυμότειχο επί του Σπάρτακου.

Πολύ δυνατή αναμέτρηση στο ΔΑΚ μεταξύ Ασπίδας και Αρίωνα μέχρι και το 3 λεπτό του 4ου δεκαλέπτου.
Ένας διαφορετικός Αρίωνας  σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι (Σπάρτακος) κατάφερε και γύρισε την διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου
25-18  μπήκε δυνατά στο 2ο μείωσε ακόμη περισσότερο την διαφορά στο καλάθι ημίχρονο 30-28.
Στο 3ο δεκάλεπτο κατάφερε και μπλόκαρε όλα τα ατού της Ασπίδας και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 03,22  ήταν 30-32. Ενώ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα βλέπαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες  η απειρία των δύο διαιτητών είχε αποτέλεσμα να πέσουν σε αρκετά λάθη που έφεραν ένταση και εκνευρισμό στους παίκτες. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό ποιοτικά με πολλά φάουλ και ένταση παραπάνω από όσο χρειάζεται.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο μέχρι και τα πρώτα τρία λεπτά οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ. Από το σημείο εκείνο ανεβάζει ρυθμό η Ασπίδα παίζει πιο μυαλωμένα. Αντίθετα οι παίκτες του Αρίωνα κάνουν πολλά λάθη που δίνουν το δικαίωμα στους αντιπάλους να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να το διευρύνουν. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη το σκορ έγινε 53-45 και στο 01-39 έφτασε στους 12 πόντους η διαφορά 59-47.
Τελικό αποτέλεσμα 60-47.
Σαν συμπέρασμα ήταν καλό παιχνίδι στα πρώτα δύο δεκάλεπτα με τις ανατροπές του το πάθος των παιδιών .Πολύ κακό στο τρίτο δεκάλεπτο όχι από λάθη των παικτών .
Εάν ο Αρίωνας είχε αντοχές και καθαρό μυαλό στο 4ο δεκάλεπτο θα ήταν πολύ συναρπαστικό το φινάλε.