Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2009

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ

Έπεσα έξω στις προβλέψεις αν και το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο δεκάλεπτο στο οποίο σταμάτησε η ΞΑΝΘΗ και αντίθετα ο ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ με τρομερά ποσοστά ευστοχίας πήρε την διαφορά που ήθελε και την κράτησε μέχρι το τέλος.
Έμεινε σε πολύ χαμηλό σκορ το πρώτο βιολί της ομάδας ο Α.Παναγιωτόπουλος με 7 μόνο πόντους και δεν μπορεσε να βοηθήσει την ομάδα και μοιραία αυτή η διαφορά στο σκορ.
Το κείμενο για τον αγώνα είναι από το επίσημο site του ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ.
Χάρη στο εκρηκτικό του τρίτο δεκάλεπτο, όταν επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του προσφέροντας σκορ και θέαμα με απίστευτα ποσοστά ευστοχίας (1\1 βολή, 5\5 δίποντα, 6\12 τρίποντα και συνολικά 29 πόντους, όσους σχεδόν είχε σημειώσει στο πρώτο ημίχρονο), ο Αρκαδικός έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του επί της Ξάνθης με 86-71 που τον διατηρεί στο βαθμολογικό ρετιρέ της Α2 κατηγορίας.Σε αυτό το διάστημα, ο Αρκαδικός κατάφερε να πάρει και μία διαφορά δώδεκα πόντων (από 31-32 σε 60-48) και τα τελευταία λεπτά της συνάντησης να έχουν απλά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Γιάννη Σμυρνιώτη να συνδυάζουν το θέαμα με την ουσία ξεσηκώνοντας ουκ ολίγες φορές τους 1.000 και πλέον θεατές , που γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο ενθαρρύνοντας συνεχώς τις προσπάθειες των παικτών του Γιάννη Σμυρνιώτη.

Σε πολλά σημεία του αγώνα και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Αρκαδικού επέδειξαν αλτρουισμό (κάτι που φαίνεται από τις 14 συνολικά ασίστς που μοίρασαν), αλλά και καλή άμυνα (με τα εννέα κλεψίματα). Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ατομικά ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του Αρκαδικού (που είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) έκαναν απόψε οι Τόσιτς, Παπαδάκης, Σουρλής και Τζουγκαράκης.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα που σφύριξαν οι κ.κ. Κατραχούρας, Δεσλής, Β. Τσώνος είχαν ως εξής: 19-17, 31-32, 60-48, 86-71.

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Σκουζής, Τόσιτς 19 (3), Παπαδάκης 7, Κοψαύτης, Σιζόπουλος 14 (3), Γιοβάνοβιτς 7, Καραδολάμης 3, Σπηλιόπουλος, Σουρλής 14 (2), Σιβορότκα 8 (1), Τζουγκαράκης 14

.Ξάνθη (Σουλιώτης): Παναγιωτόπουλος 7 (1), Χρήστου 11, Ιωακειμίδης 4 (1), Κουκουράβας 3, Στεφανίδης 4, Γέλενιτς 15 (1), Αναγνωστόπουλος 13, Νησιώτης 12, Μασλαρινός 2.