Κυριακή 20 Μαΐου 2018

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 55-57 ΜΑΤΣΑΡΑ....

Τον απόλυτο σεβασμό αξίζουν νικητές και ηττημένοι από το σημερινό παιχνίδι.
Πάθος ψυχή τρέξιμο κουράγιο και μια ατελείωτη διάθεση για την νίκη σε ένα παιχνίδι που μέχρι και
 το 00,01,1 μπορούσε να αλλάξει πλευρά .

ΕΘΝΙΚΟΣ και ΑΣΤΕΡΑΣ πριν απ όλα απέδειξαν γιατί πέρασαν αυτοί και όχι οι αντίπαλοί τους στην

ημιτελική φάση. Δύο ομάδες που δεν σταμάτησαν ούτε ένα λεπτό να τρέχουν να πιέζουν να σουτάρουν με την ένταση στα ύψη .
Αφότεροι οι προπονητές γνώριζαν ο ένας τον άλλον. Ο ΕΘΝΙΚΟΣ κέρδισε στην κανονική διάρκεια τον αντίπαλό του δύο φορές.
Σήμερα ο ΑΣΤΕΡΑΣ με την απουσία του Κ.Χαριζάνη έχανε ένα μεγάλο πλεονέκτημα στην ρακέτα.
Οπότε και οι δύο δεν θα είχαν μεγάλες διαφορές αγωνιστικά. Αμυντικά μεγάλη πίεση προσπάθεια για ντου στην ρακέτα από τους παίκτες του ΑΣΤΕΡΑ και πολλά περιφερειακά σουτ από τον ΕΘΝΙΚΟ.
Σε όποιον έβγαινε το παιχνίδι θα ήταν και ο νικητής. Μόνο που βγήκε και στους δύο.
Και ο ΕΘΝΙΚΟΣ ήταν καλός στην πίεση και στα σουτ κυρίως τρίποντα αλλά και ο ΑΣΤΕΡΑΣ πήρε πόντους από δυνατές ατομικές προσπάθειες στην ρακέτα. Σήμερα όμως έκανε σπουδαία δουλειά για την ομάδα της Καβάλας ο νεαρός Τσάμης. Πήρε όσα ριμπάουντ μπόρεσε κάρφωσε έτρεξε του βγήκε η γλώσσα αλλά το σημερινό παιχνίδι με την ένταση στα κόκκινα είναι από αυτά που θα τον κάνουν καλύτερο.
Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ξεκίνησε καλύτερα επιθετικά και στο 05,00 ήταν μπροστά με 0-9. Θέμα χρόνου πότε θα ξεκινούσε ο ΕΘΝΙΚΟΣ να πετυχαίνει καλάθια.  04,50 3-9  04,17  5-9  02,05 8-11 και κλείνει το δεκάλεπτο με καλάθι για τον ΑΣΤΕΡΑ 11-13
Από τα μέσα και μετά του δεκαλέπτου υπήρχε μια ισορροπία που θα κρατούσε λίγο πολύ μέχρι το τέλος πλην κάποιων εξάρσεων.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι και το το τελευταίο λεπτό η διαφορά ήταν τρεις πόντοι 24-27.
Ξέσπασμα του ΑΣΤΕΡΑ συνέπεια και των πολλών λαθών του ΕΘΝΙΚΟΥ και η διαφορά ανοίγει  24-33 το τέλος του δεκαλέπτου.
Παρατηρείτε γενικά ένα χαμηλό σκορ. Αν λοιπόν οι παίκτες ήταν λίγο πιο προσεκτικοί το σκορ θα ήταν διπλάσιο. Και αυτό γιατί έχαναν απίθανα καλάθια .
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει μέχρι και το 04,33 στον ΑΣΤΕΡΑ. 31-38 με τον ΕΘΝΙΚΟ να μην μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά και να πουλάει κοινώς την μπάλα.
34-38 και παίρνει ταιμ ο Μαγιάνης. Δεν αλλάζει τίποτα όμως με άλλα δύο τρίποντα ο ΕΘΝΙΚΟΣ περνάει μπροστά 40-38 και δίνει για άλλη μία φορά άγρια ομορφιά στο παιχνίδι. Προάγγελος ότι θα ακολουθήσει στο 4ο δεκάλεπτο.
Σειρά του ΑΣΤΕΡΑ και με ένα 5-0 κάνει το 40-45 στο 01,44
00,57  43-47
00,40  46-47
00,17  48-47 λήξη 3ου δεκαλέπτου
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άγρια ομορφιά που πρόσφεραν οι παίκτες κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Κανένας δεν στοιχιμάτιζε για κανένα. Όλα έδειχνα ρευστά.
09,36 48-49
08,26  κερδίζει αντιαθλητικό ο ΑΣΤΕΡΑΣ μηδεν όμως από πόντους.
03,06  55-55
01,50  55-57  Από το σημείο αυτό και μέχρι τη λήξη χάθηκε η μπάλα. Κλέψιμο στο κλέψιμο γρήγορα σουτ όλα άστοχα. Μένει μια τελευταία επίθεση για τον ΕΘΝΙΚΟ .'Αστοχη προσπάθεια φεύγουν στην επίθεση οι παίκτες του ΑΣΤΕΡΑ ξανακλέψιμο από τον ΕΘΝΙΚΟ μένει 00,05 δεύτερα άστοχο σουτ ριμπάουντ σουτ τριων πόντων με την λήξη ....Σπάνε καρδιές μέχρι να καταλήξει η μπάλα που χτυπάει στεφάνι και βγαίνει έξω...Λήξη η νίκη για τον ΑΣΤΕΡΑ που θα είναι στον τελικό.
Πέρα από τους παίκτες νομίζω ότι σήμερα είδαμε και ένα πολύ καλό προπονητή .Πρόκειται για τον Σ.Τελούδη . Για τον Λ.Μαγιάννη δεν χρειάζονται πολλά γιατί είναι μια άριστη σταθερή αξία στον χώρο.

Άριστη η διαιτησία σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

Κλείνοντας για άλλη μία φορά να μεταφέρω το πόσο κέρδισε το μπάσκετ σήμερα και πόσο θα μπορούσε να κερδίσει εάν είχαμε ένα Φ4 με δύο παιχνίδια την μια μέρα και δύο την επόμενη και φιλάθλους και από τις 4εις ομάδες.
 Χάθηκε άλλη μία ευκαιρία για μια γιορτή.